Spoločnosť Tesla sa ocitla v centre škandálu, ktorý by mohol mať pre ňu existenčné následky. Hromadná žaloba podaná v Kalifornii obviňuje automobilku z manipulácie počítadiel kilometrov pomocou softvérových algoritmov namiesto tradičných mechanických systémov.

Ako funguje údajný podvod

Podľa žalobcu Nyree Hintona, finančného analytika z Kalifornie, Tesla nepoužíva štandardné počítadlá založené na otáčkach kolies alebo rozvodovky. Namiesto toho využíva prediktívne algoritmy, ktoré dokážu zobrazený stav kilometrov nafúknuť až o 117 percent oproti skutočne prejdenej vzdialenosti.

Hinton si v roku 2022 kúpil ojazdenú Teslu Model Y z roku 2020 s takmer 60 000 kilometrami na počítadle. Pri pravidelnom jazdení na tej istej trase si všimol dramatické rozdiely, zatiaľ čo mu počítadlo najprv ukazovalo 55 míľ denne, neskôr to bolo až 72 míľ na identickej trase.

Tesla Model Y - Zdroj: Tesla

Miliardové zisky na úkor motoristov

Tento systém umožňuje Tesle dosiahnuť obrovské finančné výhody. Podľa údajov zo žaloby sa celkový ročný prínos pre spoločnosť pohybuje okolo 3,99 miliardy dolárov. Mechanizmus funguje jednoducho, nafúknuté kilometre spôsobia predčasné ukončenie záruky, čím sú majitelia nútení platiť drahé opravy z vlastného vrecka.

Zákazníci sa potom ocitajú pred dilemou, buď si kúpia predĺženú záruku za približne 3500 dolárov, alebo budú hradiť servis v hodnote desiatok tisíc dolárov, ktoré by inak spadali pod záručnú opravu. 

Paradox GPS technológie

Ironické je, že Tesla má vo svojich vozidlách integrovaný GPS systém, ktorý dokáže spočítať prejdenú vzdialenosť s neuveriteľnou presnosťou. Automobilka však podľa žalobcu túto technológiu nepoužíva a namiesto toho sa spolieha na nepriame meranie vychádzajúce "z faktoru prevodu míľ na elektrickú energiu".

Zdroj: unsplash.com

Finančná kríza a hrozba krachu

Situácia je pre Teslu o to nebezpečnejšia, že spoločnosť už teraz prechádza ťažkým obdobím. Za prvý kvartál 2025 jej klesli tržby o 9 percent a prevádzková marža sa prepadla na kritických 2,1 percenta.

Ak by Tesla dostala podobnú pokutu ako Volkswagen za dieselgate, ktorá dosiahla súhrnne až 33 miliárd dolárov, spotrebovala by takmer 90 percent všetkých svojich hotovostných rezerv. To by mohlo viesť k existenčným problémom celej spoločnosti.

Lavína žalôb na obzore

Tesla navyše čelí hrozbe zrušenia až 1,3 milióna záručných zmlúv na autá predané len v Kalifornii. Ak by k tomu došlo, mohlo by to spustiť obrovskú vlnu ďalších hromadných žalôb v celých Spojených štátoch.

Reakcie na motoristických fórach a sociálnych sieťach naznačujú, že Hinton nebude so svojou žalobou sám. Mnoho majiteľov Tesiel hlási podobné skúsenosti s podozrivo rýchlym rastom počítadla kilometrov.

Zdroj: unsplash.com

Muskova obrana

Elon Musk sa k obvineniam vyjadril typicky - označil ich za "idiotské". Tesla sa môže brániť štandardnou 4-percentnou toleranciou počítadiel kilometrov, ktorá je v automobilovom priemysle bežná. Problém je však v tom, že 117-percentný rozdiel sa takto rozhodne nedá vysvetliť.

Zdieľaj:

Patrik Herich

K autám mal blízko už odmalička, čo ho prirodzene nasmerovalo k automobilovej žurnalistike. Počas štúdia na FMK UCM v Trnave rozvíjal svoje mediálne zručnosti, a od roku 2025 píše pre portál webauto.sk.