V krajine, kde dominovali utilitárne sedany a prísne plánovaná výroba, prišla na svet Felicia – elegantný kabriolet so západným nádychom, ktorý sa nebál ukázať lakte. Vznikla ako nástupca modelu Škoda 450 a stala sa z nej legenda nielen doma, ale aj v zahraničí.
Zrod pod krídlami AZNP Mladá Boleslav
Na konci 50. rokov sa vedenie AZNP (Automobilové závody národní podnik) rozhodlo vytvoriť vozidlo, ktoré by mohlo reprezentovať československý priemysel aj mimo hraníc. Technickým základom sa stala už osvedčená Škoda 440, ale dizajn bol posunutý do úplne inej roviny.
Model Felicia bol v mnohých ohľadoch výnimočný – na pomery socialistickej produkcie bol ľahký, štýlový, a hlavne kabriolet. Jeho produkcia začala v roku 1959 a hneď od začiatku pútal pozornosť.
Dizajn, ktorý kráčal s módou
Felicia prekvapila nielen technikou, ale aj formou. Elegantné línie karosérie, jemne americký dizajnový rukopis, štíhle chrómové detaily a výrazná čelová maska pôsobili moderne. K dispozícii bola verzia s plátenou strechou a odnímateľným pevne uchyteným hardtopom, čo len pridalo na jej exkluzivite.
Výrobcovia dbali na exportnú kvalitu – niektoré verzie mali dokonca laky v pastelových odtieňoch a detailne spracovaný interiér.
Pod kapotou: menej koní, viac šarmu
Felicia bola poháňaná spoľahlivým štvorvalcom OHV s objemom 1 089 cm³, neskôr doplneným o výkonnejší 1 221 cm³ motor vo verzii Felicia Super. Výkon sa pohyboval od 37 do 55 koní, čo dnes môže pôsobiť komicky, no pri nízkej hmotnosti auta to stačilo na slušnú dynamiku.
Prevodovka bola štvorstupňová manuálna, pohon klasicky na zadné kolesá. Vďaka výbornej vyváženosti a ľahkému riadeniu sa Felicia ovládala s gráciou, čo len prispelo k jej reputácii.
Felicia ako exportná celebrita
Zaujímavosťou je, že viac ako polovica produkcie smerovala na západné trhy. Vozidlá sa vyvážali do Rakúska, Nemecka, Dánska, ale aj do USA a Kanady. V niektorých prípadoch boli dokonca upravované pre miestne štandardy, čo len podčiarkuje ich univerzálnosť.
Záujem o Feliciu bol v zahraničí veľký – aj preto je dnes mnohými zberateľmi vnímaná ako kultový socialistický exportný model.
Záver výroby
Výroba Felicie skončila v roku 1964, keď ju nahradila Škoda 1000 MB a o kabriolety už záujem opadol. Celkovo vzniklo približne 14 863 kusov Felicie a 3 251 kusov výkonnejšej verzie Felicia Super.
Dnes sú tieto vozidlá cenené nielen pre svoju historickú hodnotu, ale aj pre ich štýl, ktorý odolal zubu času. Stali sa súčasťou kultúrneho dedičstva a symbolom doby, v ktorej bolo takéto auto skutočne výnimočné.