Tento rok bolo cieľom chorvátske mesto Omiš za spoluúčasti našich komfortných dopravcov - Renaultu Mégane Coupé a Dacie Lodgy. Pondelok, 23.júl, podvečer

Nastal deň „D“ – dovolenka, vyrážame ! Po zložitom pobalení, poukladaní a nalodení otáčame kľúčikom štartéru s pocitom, že nás čaká 6 dňová ničím nerušená pohoda. Trasa bola naplánovaná cez maďarskú M1 až po Budapešť, neskôr po diaľnici M7. Ako je známe, motoristi putujúci po ich diaľniciach musia mať zakúpenú elektronickú diaľničnú známku, tzv. matricu, pri ktorej stačí zadať ŠPZ vozidla a nie je nutné ju lepiť na čelné sklo. Zakúpili sme sedemdňovú už v Jarovciach, na poslednej slovenskej pumpe za 10 EUR.

Pred Budapešťou prišla prvá navigačná kolízia, keď nám Renault Mégane Coupé, ako aj Dacia Lodgy odporučili zísť z diaľnice ešte pred budapeštianskym obchvatom. Naše putovanie po starej ceste trvalo až po Shékesherevár, kde sa nám konečne podarilo napojiť na vyššie spomínanú M7. Po pomerne krátkom čase sa pred nami zjavil hraničný priechod Letenye – Goričan, ktorý nám otvoril cestu do Chorvátska.

[adsense]

Ako po minulé roky, ani tento rok prejazd cez hranice nebol úplne hladký. Prvé vozidlo z našej výpravy colníci dokonale poprezerali, pričom sa zamerali prevažne na cigarety, alkohol prípadne marihuanu, ktorá v našej výbave chýbala.  Zaujímavosťou je fakt, že druhé vozidlo prešlo bez problémov. Po dôkladnej prehliadke a nepríjemnom vyrušení mýtnymi stanicami sme pokračovali zlostným počasím po širokej A4 smerom na hlavné mesto Chorvátska, Záhreb. Vzhľadom na to, že sme cestovali v noci, nebolo možné spozorovať zhustenú premávku a tak sme sa šťastlivo o pár hodín objavili v upršanom Omiši, čo však našu veselú náladu z cesty nijakým spôsobom neohrozilo.

 Nasledujúce dni sme sa venovali oprašovaniu spomienok na okolie letoviska z minulých návštev a zaslúženému relaxu. Mesto Omiš sa nachádza medzi Splitom a Makarskou, v nadmorskej výške len 3 m. N.m a prináša takmer všetko, čo návštevník počas letnej dovolenky potrebuje. Po reálnej skúsenosti môžem vrelo odporučiť nasledovné činnosti a miesta v okolí :

 kúpanie na piesočnej pláži Ducevhodné pre milovníkov piesku, nenájdete tam žiadne väčšie kamene, vstup do mora je veľmi pozvoľný a kým sa človek dostane do hlbšej vody, tak sa doslova nachodí. Táto pláž je ideálna pre príležitostných vodných volejbalistov, neplavcov, ako aj pre rodiny s malými deťmi, poprípade jednotlivcov, ktorí sa radi máčajú vo vode, ale sú leniví plávať. Čoby kameňom dohodíte, je bufet, ktorý okamžite zruší hlad každého kúpača, ponúka rôzne kombinácie hamburgerov, cheeseburgerov, hotdogov, zmrzlín a miešaných drinkov za pomerne priaznivé ceny.

relax na pláži Zvizdantáto pláž je kamenistá, pri pohľade na dno si človek uvedomí, v akej nádhernej vode sa nachádza! Prístup do mora je vhodný skôr pre plavcov, keďže voda je ihneď hlboká. Opaľovanie na kameňoch má však taktiež svoje čaro. Priamo na pláži je situovaná vychytená reštaurácia ponúkajúca veľmi chutné jedlá za relatívne priaznivé ceny (do 8euro). Reštauráciu odporúčame navštíviť aj pri západe Slnka, sadnúť si smerom k moru a sledovať horizont pri príjemnom jedle a chutnej chorvátskej vodke, ktorá mala len 21% a tak podľa slov našej sprievodkyne Maare „je vhodná aj pre vodičov“., keďže dopravné predpisy umožňujú 0,5 promile alkoholu v krvi, pokiaľ však nespôsobíte dopravnú nehodu.

 hrad Fortica – pre aktívnych lezcov po horách, ktorí nespia ani na dovolenke pri mori, je ideálnym miestom zrúcanina hradu Fortica, ktorý sa nachádza nad Omišom. Z nášho apartmánu v Boraku trvá vzostup na toto miesto asi 40 minút vychádzkovým tempom. Pevná obuv je samozrejmosťou, pre dobrodruhov odporúčam zvoliť výstup v noci, treba však poriadne nabiť baterky v príručných lampách alebo telefónoch. Výhľad z hradu je však nezabudnuteľný, široký rozhľad od Makarskej až po Split jednoducho dostane každého.

 Rafting na rieke Cetina – máte radi adrenalín, avšak Fortica Vám ho nedodala ? V tom prípade treba určite vyskúšať rafting na divokej rieke. Tento fakultatívny výlet poskytuje priamo v centre Omišu množstvo agentúr. Po rezervácii termínu nás z prístavu naložila kyvadlová doprava a viezla cca pol hodinu do kopcov nad mesto. Zákruty, ktoré sme zdolávali neveštili nič dobré. Nadmorská výška stúpala každou sekundou a onedlho sme zastavili pri nástupnom bode na rieku. Lodní majstri s našou spoluprácou vyložili člny, v krátkosti nás zaškolili s celým priebehom plavby a naša osemčlenná posádka bola na vode. Úvodné minúty boli venované použitiu teoretických znalostí zo súše do divokej rieky. Po krátkej aklimatizácii a utužení plavebného teamu sme už dobre rozumeli nášmu chorvátskemu loďmajstrovi, ktorý sa celú cestu snažil rozprávať po anglicky. Nezabudnuteľné pokyny ako „left side“, „right side“ a „sit down“ ostanú v pamäti ešte dlho. Celá plavba vrátane dvoch prestávok určených na „rozchod“ po rieke hlavne pre plavcov a skokanov do vody zhltne asi 5 hodín času a 150 kún.

 výlet do večerného Splitu – každý návštevník Makarskej, Omišu a blízkeho okolia by mal navštíviť mesto Split. Nejedná sa len o mesto preplnené ruchom, intenzívnym nočným životom, ale aj miesto dýchajúce históriou, historickým centrom, plné rôznych kostolov, uličiek, ktoré nikoho nenechajú bez povšimnutia. Motoristov nepoteší fakt, že zadarmo zaparkovať v centre je takmer nemožné. Avšak platené parkovanie výdatne vykompenzuje celkový dojem z centra mesta. Typický turista si určite nájde stánky na kúpu suvenírov „všeho druhu“. Mimoriadne zaujímavá je oblasť prístavu, z ktorého štartujú lode na blízke ostrovy, ako aj na vzdialenejšie miesta do Stredozemného mora. Špecialitou, hlavne v letnom období sú tzv. party ships,  ktoré ponúkajú zákazníkom lodnú dopravu na rôzne eventy, catering na palube, lístok akciu ako aj odvoz späť do prístavu.  Športovým fanúšikom neunikne pohľad na futbalový štadión Hajduku Split, ktorý sa rozprestiera na okraji mesta.

 nočný život v Makarskejak ešte máte po preležanom dni na pláži sily na ruch nočného letoviska, určite odporúčam vyraziť na Makarsku. My sme si tento pocit dopriali po troch dňoch. Posádka naložená v dvoch autách v kombinácii s chorvátskymi priateľmi, to je zaručený recept na zábavu. Centrum Makarskej má dobre „premyslený“ parkovací systém, je takmer nereálne zaparkovať zadarmo v blízkosti prístavu, večer cez víkendy je takmer nereálne zaparkovať celkovo.

 Atmosféru nočného života si však mladý návštevník užije do sýtosti. Po našom večernom príchode na Makarsku sme využili posledné parkovacie miesto v prístave, pri hoteli Osejava. Prechádzkou popri luxusných jachtách a prenikaniu do centra letoviska sme spoznávali jednotlivé miestne podniky. Po dlhej prechádzke sme nakoniec zakotvili v plážovom klube H20, kde sme sa stretli s našimi krajanmi z Levíc a blízkeho okolia. Tento klub je výnimočný tým, že sa v ňom ako v jednom z mála hráva srbská hudba, ktorú v Omiši podľa slov našej sprievodkyne Maree nie je možné počuť. Jediným negatívnym postrehom je fakt, že DJ pustil poslednú skladbu pred pol treťou ráno, čo je na víkendové pomery vcelku netradičné a značne nás to pobúrilo. Po asi hodinovej prechádzke popri pláži späť nás prebudila open air akcia v techno-minimal hudobnom štýle, ktorá trvala do rovnej štvrtej ráno, čo sa nám už veľmi nevyplatilo. Celkovo môžeme zhodnotiť atmosféru nočnej Makarskej za geniálnu, len sa treba prísť baviť o dosť skôr ako na iných miestach, pretože čas letí...

Zhrnutie tripu :

V Chorvátsku sme pobudli 7 dní vrátane cesty, prešli okolo 2500km. Väčšiu časť nášho výjazdu bolo nádherné počasie, ktoré sme patrične využili na rôzne mimomorské aktivity. V meste, či na pláži si treba dávať pozor na jazyk, keďže sme stretli najviac po slovensky hovoriacich ľudí spomedzi ostatných zahraničných krajín. Nie nadarmo sa táto krajina prirovnáva k „slovenskému moru“.

Náš pobyt v Omiši vo mne po každej návšteve zanechá príjemné spomienky, krásny kontrast hôr, mora a letnú atmosféru známeho letoviska. Ľudia naokolo sa snažia turistom spríjemniť ich pobyt ako sa dá. V prítomnosti miestneho sprievodcu vedia aj policajti zavrieť oči pri rýchlejšej jazde, alebo iných priestupkoch.

V budúcnosti sa do tejto destinácie iste s radosťou vrátime.

Zdieľaj:

Hovorí sa, že jeho prvé slovo bolo "auto". Odmalička si k štvorkolesovým autám hľadal cestu, no viac ho zaujímali spoza volantu ako pod kapotou. Od svojich osemnástich sa venuje novinárskej činnosti a v roku 2010 založil webauto,sk, kde píše recenzie k autám, ktoré skutočne riadil.