Niektoré cesty vás zavedú k moru, iné cez hory. No existuje jedna, ktorá vás dostane nad všetko, čo ste doteraz poznali. Vitajte na trase Chisumle – Demchok, kde asfalt stúpa do výšok, ktoré bežne vídavate len z okien lietadla. Priesmyk Umling La v indickom Ladakhu je miestom, kde sa zem dotýka nebies – doslova.

S nadmorskou výškou 5 798 metrov je to oficiálne najvyššia položená asfaltová cesta sveta. To číslo možno na papieri nevyzerá hrozivo, ale v skutočnosti ide o trasu, kde každá minúta za volantom je pripomienkou, že príroda tu má posledné slovo.

Cesta v Ladakh - Zdroj: Christopher Michel
Cesta, ktorú človek doslova vydobyl horám

Výstavba tejto 52-kilometrovej cesty začala v roku 2017. V týchto podmienkach však nejde o klasické "položenie asfaltu". Tu sa stavalo v prostredí, kde -40 °C v zime nie je výnimka, kde stroje odmietajú naštartovať a kde aj samotní robotníci bojovali s redším vzduchom. Dokončenie prišlo až v roku 2021 a odvtedy Umling La fascinuje dobrodruhov, ktorí túžia povedať: "Bol som tam, kde sa aj oblaky cítia vysoko."

Serpentíny v priesmyku Umling La - Zdroj: Pixabay
24. kilometer, kde začína skutočná výzva

Hoci celá trasa spája mestá Chisumle a Demchok, jej rekordný bod prichádza už na 24. kilometri. Tam dosiahnete magickú hranicu výšky, kde vzduch obsahuje o 50 % menej kyslíka než pri hladine mora. A verte, že to pocítite – vy aj vaše auto.

Najvyšší bod priesmyku Umling La - Zdroj: Amit Bothate
Keď sa motor dusí a brzdy plačú

Na tejto ceste vás nečakajú iba nádherné panorámy Himalájí, ale aj tvrdá realita, čo to znamená pohybovať sa v takýchto výškach. Atmosférické motory tu strácajú dramatickú časť svojho výkonu – počítajte pokojne aj s polovicou. Turbom preplňované motory zvládajú situáciu o niečo lepšie, no fyziku neoklamete.

Brzdy? Tie budú vďaka riedkemu vzduchu ochladzované pomalšie, čo pri zjazdoch znamená jediné: opatrnosť, rozvaha a zabudnite na "hranie sa na pretekára".

A čo vodič? Pripravte sa na to, že aj jednoduchá výmena rezervy vás môže zadýchať ako po šprintérskom tréningu. Výšková choroba nie je pojem zo slovníka horolezcov – tu sa môže stať realitou každému, kto podcení aklimatizáciu.

Umling La Priesmyk - Zdroj: Pixabay
Nie je to miesto pre rozmary, ale pre rešpekt

Áno, touto cestou sa dá prejsť autom. Ale to neznamená, že by ste si mali len tak sadnúť za volant a očakávať pohodovú vyhliadkovú jazdu. Umling La je výzvou – pre techniku, pre človeka, pre pokoru. Palivo vám tu mizne rýchlejšie (nielen kvôli spotrebe, ale aj kvôli zníženej účinnosti spaľovania), pneumatiky trpia teplotnými extrémami a elektronika môže začať "vymýšľať".

Je dobré vedieť, že mobilný signál tu nečakajte. A ani servis. Jediný "asistenčný balíček" v týchto končinách je zdravý rozum a poriadna príprava.

Scenérie na ceste - Zdroj: Timothy A. Gonsalves
Prečo to teda absolvovať?

Lebo nie každá cesta má byť jednoduchá. Umling La je zážitok, ktorý vás naučí viac o sebe, o prírode aj o tom, čo znamená skutočné dobrodružstvo. Ten pohľad na himalájske vrcholy, ticho prerušené len zvukom motora bojujúceho o každé otáčky a vedomie, že ste na mieste, kde už nič vyššie pre autá neexistuje – to je dôvod, prečo sa sem vydať.

Nie je to výlet pre každého. Ale pre tých, ktorí chápu, že cesta nie je len o kilometroch, ale o zážitkoch medzi nimi, je Umling La jedným z tých miest, ktoré sa nezmazateľne vryjú do pamäti.

 Tip na záver:
Ak sa niekedy rozhodnete túto trasu zdolať, pamätajte – nebojte sa ísť pomaly. Na tejto výške vás aj plané srdce naučí trpezlivosti.

Zdieľaj:

Jerguš Horský

Zaujímajú ma autá, ktoré majú charakter – také, čo si nepodávajú ruku s priemerom. Sledujem techniku, dizajn, zvuk a aj to ako auto pôsobí, keď v ňom človek sedí. Nehľadám dokonalosť, ale výnimočnosť v detailoch, v prejave, v pocite. Auto pre mňa nie je len stroj – je to postava s vlastným príbehom, ktorá vie zaujať, prekvapiť alebo dokonca vybudovať rešpekt.