Cesta postavená za cenu ľudských životov

Karakoram Highway (alebo KKH) je asfaltová tepna dlhá vyše 1 300 kilometrov, ktorá vedie z pakistanského mesta Hasan Abdal až do čínskeho Kašgaru. Je to cesta, ktorú začali budovať v 60. rokoch minulého storočia a jej výstavba trvala vyše 20 rokov. Počas nej prišlo o život viac než 1 000 pracovníkov – prevažne kvôli zosuvom pôdy, lavínam a výškovým extrémom.

Aj preto sa tejto ceste často hovorí „ôsmym divom sveta“. Nie kvôli marketingu. Kvôli realite.

Karakoram Highway - Zdroj: Jameel Ahmed
Pre vodiča? Nebezpečné nebo

Tu nejde o rýchlosť. Ani o výkon. Karakoram Highway je o odvahe a snahe prežiť. Cesta vedie cez jeden z najdrsnejších horských masívov sveta – Karakoram, v tieni osemtisícoviek ako Nanga Parbat či Gasherbrum. Najvyšší bod cesty, Khunjerab Pass, sa nachádza vo výške 4 693 metrov nad morom.

V tejto výške motor stráca až 40 % svojho výkonu, brzdový systém sa prehreje rýchlejšie, a človek začne cítiť, že dýcha ako po šprintovaní do siedmeho poschodia bez výťahu.

Scenérie na ceste - Zdroj: M. Ali Alam
Ale to všetko sa stratí, keď sa pred vami zrazu otvorí výhľad na himalájsku panorámu, ktorú bežne vídate iba na obale instantnej kaše s príchuťou jogurtu a medu.

Asfalt, štrk, voda – a občas len pud sebazáchovy

Cesta je čiastočne asfaltová, čiastočne štrková, niekde kompletne rozbitá a niekde... vlastne neexistuje. A v dažďovej sezóne niekedy zmizne aj tá existujúca.

Zasnežené pasáže - Zdroj: Rizwan Saeed
Preto sa sem vyberajú len skúsení cestovatelia a dobrodruhovia. Alebo odvážni miestni vodiči s Toyotou Hiace, ktorí v týchto podmienkach jazdia s presnosťou švajčiarskych hodiniek.

Ak to chcete skúsiť – pripravte sa. Náhradné diely, filtre, voda, palivo, silné pneumatiky. A hlavne: vôľa dôjsť a nič si nedokazovať.

Kultúrna žila medzi svetmi

Karakoram Highway nie je len o šoférovaní. Vedie cez dediny, kde ľudia žijú tak, ako ich predkovia pred stáročiami. Vidíte pasúce sa jaky, deti, ktoré mávajú každému autu, pieskové duny v tieni hôr, a čajovne, kde čaj chutí ako vyznanie.

Prechádzate po trati niekdajšej Hodvábnej cesty, a čo je ešte zaujímavejšie – ste medzi dvoma úplne odlišnými svetmi. Pakistan je hlučný, farebný, chaotický. Čína – tichá, chladná, organizovaná. Cesta medzi nimi je ako stlačiť ENTER medzi dvoma kultúrami.

Doprava na ceste - Zdroj: Mehtab Alam
Odporúčania pre tých, čo by chceli ísť

Najlepšie obdobie: máj až september

Ideálne vozidlo: off-road so spoľahlivým podvozkom (napr. Toyota Land Cruiser, Mitsubishi Pajero, Isuzu Trooper)

Potrebné víza: áno – a nie práve jednoduché

Bezpečnosť: situácia sa mení, treba sledovať aktuálne odporúčania MZV

Pohľad na Himaláje z trasy - Zdroj: Nazarhussain
Nie je to výlet – je to skúška

Karakoram Highway je ako staré autá – drsné, úprimné a nič vám neodpustia. Ale ak sa s nimi naučíte žiť, zistíte, že vás naučia viac než ktorýkoľvek digitálny infotainment.

Nie je to turistická atrakcia. Je to živá trasa medzi dvoma svetmi, dvoma výškami a dvoma realitami. Cesta, ktorú by mal každý motorista zažiť aspoň raz. Ak nie volantom – tak aspoň predstavou.

Zdieľaj:

Jerguš Horský

Zaujímajú ma autá, ktoré majú charakter – také, čo si nepodávajú ruku s priemerom. Sledujem techniku, dizajn, zvuk a aj to ako auto pôsobí, keď v ňom človek sedí. Nehľadám dokonalosť, ale výnimočnosť v detailoch, v prejave, v pocite. Auto pre mňa nie je len stroj – je to postava s vlastným príbehom, ktorá vie zaujať, prekvapiť alebo dokonca vybudovať rešpekt.