Prečo by sme mali veriť autonómnym autám?
Jedným z hlavných dôvodov je bezpečnosť. Až 94 % dopravných nehôd je spôsobených ľudskou chybou – nepozornosť, únava či neprimeraná rýchlosť sú faktory, ktoré umelá inteligencia dokáže eliminovať. Stroje sa neunavia, nepožijú alkohol a nemajú zlú náladu. Ak by všetky vozidlá boli plne autonómne, počet nehôd by mohol dramaticky klesnúť.
Ďalším obrovským benefitom je efektívnejšia doprava. Samojazdiace autá medzi sebou dokážu komunikovať, čo znamená menej nepredvídateľných situácií na cestách. Ak by boli všetky vozidlá synchronizované, mohli by eliminovať dopravné zápchy, čím by sa skrátil čas cestovania a znížila spotreba paliva. To by malo aj pozitívny ekologický dopad – menej emisií a menšie plytvanie energiou.
Čo ak to nevyjde?
Napriek veľkým sľubom tento projekt čelí množstvu výziev. Technológia ešte nie je dokonalá – umelá inteligencia síce dokáže analyzovať obrovské množstvo dát, no v reálnom svete sa stále objavujú situácie, na ktoré nie je pripravená. Napríklad nečakané správanie chodcov, nejednoznačné dopravné značenie alebo extrémne poveternostné podmienky môžu spôsobiť problém.
S autonómnymi vozidlami sú spojené aj etické otázky. Ak sa auto dostane do situácie, kde musí zvoliť medzi zrážkou s chodcom a riskovaním života svojho pasažiera, ako sa rozhodne? A kto bude niesť zodpovednosť za prípadnú nehodu – výrobca, programátor alebo majiteľ vozidla?
Ďalším veľkým problémom je kybernetická bezpečnosť. Čím viac bude doprava závislá od softvéru, tým väčšie bude riziko hackerských útokov. Ak by niekto dokázal ovládnuť flotilu autonómnych áut, mohol by spôsobiť masívny dopravný kolaps alebo dokonca ohroziť životy ľudí.
Kedy sa autonómne autá stanú realitou?
Plne autonómne vozidlá bez volantu a pedálov sú zatiaľ vzdialenou budúcnosťou. Hoci dnes máme systémy ako Tesla Autopilot, Waymo či Mercedes Drive Pilot, stále vyžadujú dohľad vodiča. K tomu, aby sa autonómna doprava stala bežnou súčasťou života, je potrebné vyriešiť niekoľko zásadných problémov.
Jedným z problémov je technologický pokrok. Aktuálne nie je žiaden systém plne spôsobilý na plné ovládanie vozidla. Taktiež bude nejakú chvíľu trvať kým vlády prispôsobia zákony a v neposlednom rade si budú musieť získať dôveru ľudí. Nie každý môže veriť tejto ,,revolúcii”.