Audi Quattro S1: Ako cola a múka zachránili opravu spojky
Skupina B v rally priniesla mnoho ikonických áut, ktoré sú dodnes milované miliónmi ľudí. Bezprecedentné výkony a šialené rýchlosti robili z tejto éry jednu z najvzrušujúcejších a zároveň najnebezpečnejších v histórii motoršportu.
Audi Quattro S1 bolo evolúciou pôvodného modelu Audi Quattro, ktoré spôsobilo prevrat v rally zavedením pohonu všetkých kolies. Dovtedy spravidla dominovali autá s pohonom zadnej nápravy, Audi ale prišlo s konceptom, ktorý poskytoval jazdcom neporovnateľne lepšiu trakciu na nespevnených povrchoch. Výsledky na seba nenechali dlho čakať.
Audi Quattro - Zdroj: Wikipédia, autor: Stahlkocher, licencované pod CC BY-SA 3.0S1 predstavovalo radikálnu úpravu pôvodného Quattra. Karoséria bola vylepšená aerodynamickými prvkami – hlavne ikonickým krídlom, ktoré zabezpečovalo lepšiu stabilitu pri extrémnych rýchlostiach. Pod kapotou sa skrýval 2,1-litrový oturbený radový päťvalec, ktorý v špecifikácii E2 dosahoval výkon až 600 koní. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť – s takýmto výkonom dokázala táto Audi zrýchľiť z 0 na 100 km/h za približne 3 sekundy, čo je porovnateľné s dnešnými superšportmi.
Súťažná kariéra – Boj proti konkurencii a legendárne okamihy
Audi Quattro S1 sa veľmi rýchlo stalo ikonou skupiny B. Jazdci ako Walter Röhrl, Stig Blomqvist či Hannu Mikkola dokazovali, že aj napriek extrémnemu výkonu a agresívnej povahe auta je možné ho skrotiť a využívať jeho silné stránky na maximum. Audi sa postavilo proti silnej konkurencii ako Peugeotu 205 T16 či Lancie Delta S4. Napriek tomu si S1 vybudovalo povesť nekompromisného auta, ktoré mohlo bojovať o víťazstvo na akomkoľvek povrchu. Jedným z najpamätnejších momentov bola jeho dominancia v legendárnych pretekoch Pikes Peak Hill Climb, kde upravená verzia S1 doslova letela do nebies a navždy sa zapísala do histórie.
Ikonické momenty z pretekov
V divokej ére skupiny B sa mechanici často museli spoliehať na improvizáciu. Jeden z najznámejších príbehov z garáže Audi sa odohral počas jedného z napínavých pretekov, keď jazdci hlásili problémy so spojkou. Bez potrebných náhradných dielov a s časom neúprosne bežiacim proti nim museli technici improvizovať – a tak prišla na rad netradičná kombinácia: cola a múka. Cola sa použila na odstránenie nečistôt a mastnoty, zatiaľ čo múka pomohla vytvoriť dočasnú adhéznu vrstvu, ktorá umožnila spojke dokončiť preteky.
Vplyv Audi Quattro S1 siahal ďaleko za hranice rally tratí. Tento model definitívne dokázal, že pohon všetkých kolies nie je len výhodou v teréne, ale aj kľúčovým prvkom pre športové vozidlá. Výsledkom bol rozmach technológie Quattro, ktorá sa neskôr dostala do sériových modelov Audi a dodnes je jedným z hlavných pilierov značky. Dedičstvo Quattro S1 môžeme vidieť aj v súčasných športových autách – v podobe výkonných modelov RS od Audi či ďalších automobiliek, ktoré prebrali tento koncept.
Keď bola skupina B v roku 1986 zakázaná kvôli bezpečnostným obavám, mnoho legiend rally stratilo svoje miesto na súťažných tratiach. Audi sa síce stiahlo zo svetového šampionátu rally, no Quattro S1 žije ďalej. Dnes sú tieto vozidlá nesmierne cenné zberateľské kúsky a ich cena rastie do astronomických výšok. Mnoho nadšencov sa snaží o reštaurovanie alebo stavbu replík, aby si mohli na vlastnej koži vyskúšať, aké to bolo jazdiť s jedným z najdivokejších áut rally histórie.
Audi Quattro S1 nie je len autom, ale ikonou, ktorá zmenila motoristický šport. Je to dôkaz, že keď sa spojí inžinierska brilantnosť s odvahou prekračovať limity, vznikne niečo, čo navždy zostane v pamäti fanúšikov.
Hovorí sa, že jeho prvé slovo bolo "auto". Odmalička si k štvorkolesovým
autám hľadal cestu, no viac ho zaujímali spoza volantu ako pod kapotou. Od
svojich osemnástich sa venuje novinárskej činnosti a v roku 2010 založil
webauto,sk, kde píše recenzie k autám, ktoré skutočne riadil.