Po dvojteste horúcich hatchbackov Ford Focus ST a Renault Mégane RS dostal priestor na okruhu Slovakia Ring aj Opel Astra OPC. Správne sa domnievate, keď vám v hlavách prešli pripomienky typu „veď mohli spraviť trojtest“. Hold, pôvodne sme tak uvažovali, ale Astra OPC bola mimo Slovenskej republiky. Neskoršie trojdňové vozenie ukázalo, že nie je úplne správna alternatíva k hore spomínaným hot-hatchom. Je iná, športovejšia.
Priamy konkurent Astre OPC musí dosahovať mieru nastavení štýlu jazdy a podobný výkon. Samotný dizajn sa nesnaží ututlať športové ambície. Čo robí z Astry OPC steroidného svalovca? Prechádzam zrakom pekne spredu dozadu. Karoséria je značne znížená oproti klasickej verzii GTC, do podbehov ledva vošli 19 palcové disky s nízkoprofilovými pneumatikami.
Predný nárazník má jednoduchý a zároveň praktický strih pre prívod dostatku vzduchu do chladiča. V bočných partiách chýbajú otvory k brzdám. Zadok „zabíja“ v podobe dvojkrídlového spojleru. Spodný difúzor v zadnom nárazníku ostáva decentne ukrytý medzi dvojicou koncoviek výfukov. Toto sú holé fakty, ktoré si každý všimne, ale keď to porovnám s inými konkurentmi, jednoznačne sa najviac hodí do „ringu“ Astra OPC.
Skôr ako sa poberiem jazdiť, na chvíľku sa zastavme v interiéri. Cez ruky mi prešlo už niekoľko typov trojdverovej Astry, nikdy som neskrýval nadšenie z tohto modelu, preto k najsilnejšej verzii OPC nemám dôvod byť kritický. Zabudnime na stokrát omieľané nedostatky ako malé tlačidlá klimatizácie, radšej zhodnoťte so mnou drobné rozdiely oproti civilnému GTC.
[adsense]
Okrem všade umiestnených nápisov „OPC“ (vo volante, operadlách sedadiel, otáčkomere, radiacej páke a pod.) tu kotvia katastrofálne obrovské predné sedadlá spojené s hlavovou opierkou, samozrejme kožené. To ešte nie je všetko ohľadom nich. Majú funkciu, ktorú im Mégane RS a Focus ST môžu tíško závidieť. Na rozdiel od bežných škrupinových sedadiel sa tieto dajú navyše nastavovať elektricky v bočných a stehenných oporách. Vďaka tomu sedadlo zvládne tuho obopnúť chudú postavu.
Podrobnejšie skúmanie očami odhalí ďalšie menej zreteľné detaily špecifické pre model OPC. Ciachovanie otáčkomeru je až do číslice osem, ešte viac zaujme hodnota 300 v tachometri. V Astre GTC sa v príplatkovom podvozku dajú nastavovať tri režimy Normal, Sport a Tour. V OPC nahradilo tlačidlo „Tour“ tlačidlo „Sport“ a na miesto pôvodného „Sport“ gombíku tu je famózny mód „OPC“.
Skratka OPC znamená „Opel Performance Center“, teda ozaj výnimočné jazdné schopnosti sľubujúce nezabudnuteľné zážitky na ceste. Zmienený mód prebudí v Astre stádo 280 konských síl naplno. Zatiaľ, čo v režimoch Sport a Normal sa auto chová ako skrotená šelma v klietke, posledný režim zmení Astru na nenásytnú beštiu. Kiežby i v ostatných vozidlách vybavených podobnou funkciou boli tak zreteľné zmeny. Plyn je zrazu citlivý na ten najmenší dotyk, stvrdne riadenie a palubný štít sa rozsvieti dočervena.
Normal je vítaný hlavne v mestských častiach, kedy nepotrebujete tak citlivý pedál. Škoda brzdového pedálu, ostré strmene sú vždy v pohotovosti a ich účinok okamžitý. Chce to niekoľko kilometrový tréning, aby ste brzdili rovnomerne podľa dopravnej situácie. Zo začiatku sa minimálne spolujazdec ocitne v popredí palubnej dosky s vrezaným bezpečnostným pásom v hrudníku, nehovoriac o hrozbe kolízie s autom nalepeným za vaším zadkom.
Kým v slabších verziách Sport zvýrazní viac-menej len teoreticky jazdné vlastnosti, tu už poznať prakticky ostrejšie reakcie. Nie je to plnokrvný rýchly trhač asfaltu, ale na dynamickú jazdu serpentínami úplne stačí.
Jazdiť nepretržite na OPC nastavení by vás otravovalo, pretože ručička tachometra stále stúpa/klesá a nechce sa udržať na jednom mieste. Skrátka nepoužiteľný na verejných komunikáciách, vrátane diaľnice. Kde potom využijete posledný modul?
Odpoveď som dostal po niekoľkých kolách na závodnom okruhu Slovakia Ring. Presne tu sa zíde mať plyn vždy pripravený. Jasné, vyskúšal som si i v bežných podmienkach tretí stupeň, avšak prakticky, len čo Astra dostala pár vyšších stupňov od prevodovky, razom sa musela krotiť skrz zlý povrch vozovky, na ktorom naskakovala, alebo prichádzala úzka neprehľadná zákruta. Na štvorke letíte 180 km/h za pár sekúnd. Potenciál tohto auta je stavaný ďaleko vyššie, než sú schopné ponúknuť slovenské cesty, preto odporúčam s OPC módom zachádzať opatrne a predvídavo. Vypustiť paru sa dá na uzavretej ceste.
Všeobecne sa mi páči na krátkych hatchbackoch s predným náhonom a výdatnou porciou sily pod kapotou ich ovládateľnosť. Hotová škola pre neskúseného jazdca, hoci sa zaň nepovažujem dlhšiu dobu, mne tieto autá dodávajú istotu v rýchlostných dimenziách, s ktorými sa nestretávam každý deň v premávke. Vďaka jednoduchým teoretickým vlastnostiam predných náhonov získava vodič prax a učí sa zvládať auto profesionálnejšie. Astra OPC je dôkazom jednoduchosti. Za jej volantom zvládne kritické situácie aj nevyzretý tínedžer jazdiaci bežne s jednou rukou položenou na strede venca volantu. Pýtate sa prečo?
Nielen široká dráha závodného okruhu prepáči malé chyby v neodhadnutí nájazdu do zákruty, ale aj trojstupňové nastavenie stabilizačného systému ESP. Hranice prvého stupňa ESP sú postavené tak vysoko, že začiatočníka takmer nebrzdia v divokej jazde. Príde však k náznaku neopatrnosti, ESP veľmi obozretne auto upokojí a dorovná požadovaný smer. Napríklad typická chyba začiatočníka na okruhu spočíva v snahe čo najrýchlejšie vchádzať do zákruty. Nastáva ďalší naučený zlozvyk natočiť volant do želaného smeru a dupať na brzdy, potom ani neviete ako, a ste vonku z trate kvôli vzniknutému nedotáčavému šmyku. ESP v Astre OPC si vie s danou modelovou situáciou poradiť poľahky, dopomáhajú mu k tomu podvozok, široké gumy a v neposlednom rade silné ventilované kotúčové brzdy. Apropo, mali by ste vedieť, že najideálnejšie vyriešite problém nedotáčavosti ubratím plynu a maximálne jemnou korekciou volantu.
Stredný režim stabilizácie deaktivuje z činnosti protipreklzový asistent, teda trakcia prednej nápravy nie je obmedzená. Krútiaci moment 400 Nm prenáša na kolesá šesťstupňová manuálna prevodovka cez mechanický diferenciál rozdeľujúci silu na ľavé alebo pravé predné koleso v závislosti od adhézie. Výsledkom je maximálna podpora v trakcii pri výjazde zo zákruty. Tu mechanika lepšie funguje ako elektronika v Mégane RS resp. Focus ST. Správny závodník vie, že nie je podstatné ako sa vhupne do zákruty, ale ako z nej šikovne vyjde. Keďže pneumatiky našej Astry OPC boli ešte v relatívne dobrom stave, ku kvíleniu dochádzalo až pri enormnom dávkovaní plynu, tu už jazdec musí mať nacvičenú techniku.
Na tretí level - úplná deaktivácia ESP z funkcie - v Astre OPC nie je bezpečná za mokrého stavu závodnej trate. V tomto prípade sa chyby neodpúšťajú, k dispozícii sú už len naozaj mechanické časti auta, ktoré ovláda iba vodič. Na suchom asfalte však môže vypnúť ESP aj priemerný jazdec, podvozok totiž prekypuje agilitou. Keď dupnete na brzdu zadok sa príliš neodľahčí, čiže Astra OPC nemá sklony k pretáčavosti. A z nedotáčavosti sa ubratím plynu dostáva tento biely šíp relatívne rýchlo skrz tvrdý a stabilný podvozok.
Doterajšie riadky asi viac ponaučili, než zachvátili túžbu po adrenalínovej jazde, lenže teraz sa mi lepšie prichádza ku koreňu veci. Dávnejšie som získal patričnú prax v rýchlej jazde na okruhu a Astra OPC mi poskytla dôkladnejší pôžitok ako iné „civilnejšie“ autá doteraz. Schválne som sa snažil jazdiť v najostrejšom stave. Znalosť jednotlivých zákrut sa odzrkadlila na najlepšom odjazdenom čase z testovaných vozidiel. Na okruhu sa počítajú i ušetrené sekundy.
Opis z jazdy je nasledovný. Absolvovanie prvých dvoch zahrievacích kôl odhalilo pravú tvár OPC módu. Nielenže hothatch divoko akceleruje a tlačí chrbticu do sedadiel, zároveň v poslednej tisícke otáčok sa z výfukového potrubia ozýva rachotavý rev podobný závodným truckom. Spolujazdec si myslel, že Astru OPC nám požičali s deravým výfukom, zvuk je riadne špecifický a odlišný od konvenčných turbomotorov. Dosť podobné naladenie mal aj Ford Focus ST.
Dávkovanie sily krútiaceho momentu sa sústreďuje hlavne v spodných a stredných otáčkach. Dodáva to živosť motoru v pomalých zákrutách, preto zdarený výjazd sprevádza famózny záťah. Ak si nechcete pokaziť tempo, vyšší prevod treba preradiť zhruba o 500 ot./min. skôr, než zasiahne obmedzovač. Najlepšie pri hodnote 5500. Inak autu rapídne klesne výkon.
V prospech úspešného predaja hrá rolu priaznivá cena. Hoci základ je drahší ako konkurencia, podvozok s nastaviteľnými režimami máte už štandardne. Pokiaľ by som chcel to isté dokúpiť do Méganu RS, dostávam sa na porovnateľnú cenu, pretože RS-ko má tvrdší Cup podvozok aj reguláciu trakcie, či športové Recaro sedadlá v príplatkoch. Okrem iného, Astra OPC disponuje vyšším výkonom.
Možno absolútne zanedbateľná vec pri tomto aute je spotreba, ale tiež výrazne ovplyvní kúpu auta. Pochybujem, že na Slovensku existuje toľko zákazníkov, ktorí si môžu kupovať auto podľa jeho prioritných vlastností a inde ho nevyužívať. Astra OPC zhltne za normálnych denných jázd z bodu A do bodu B v priemere 9,7 litra naturalu. Nie je to málo, ani veľa, konkurencia papká podobne.
Podstatnejšia vlastnosť auta spočíva v použiteľnosti na každý deň, veď to je dôvod prečo väčšina automobilových výrobcov montuje do áut voliteľné nastavenia tlmičov, plynu a riadenia. Resumé pre najrýchlejšiu Astru všetkých dôb z objektívneho hľadiska hodnotím vysoko pozitívne. Klišé o stave našich ciest poznáte veľmi dobre, takže niet pochýb, že ak by boli kvalitnejšie povrchy ako vo vyspelých krajinách Európy, rýchly hatchback by mohol byť aj jediným autom pre solventnú skupinu mladých zákazníkov.
Žiaľ, na Slovensku sa trasiete na čo i len zvlnenom asfalte, fatálne stavy zažijete po prejdení hlbšieho výmoľu. Zabolí to samotného vodiča a prisahám, že keby vedel tlmič hovoriť, zanadával by si z výberu rozmanitej ponuky slangových výrazov. Astru OPC si kúpi u nás zrejme skalopevný nadšenec tejto značky, ostatní zvolia rýchlu alternatívu GTC.
Ako skončiť tento test, keď záverečný verdikt odznel v predošlej stati? Pár slovami. Opel Astra OPC víťazí nad konkurenciou lepším spracovaním a patrí jej prvé miesto v našej imaginárnej garáži Webauto rýchlych hatchbackov.
Technické údaje:
Typ motoru/usporiadanie valcov | Zážihový / Radové |
Počet valcov/ventilov | 4 / 16 |
Zdvihový objem (cm3) | 1998 |
Najvyšší výkon (kW/ ot./min.) | 206 / 5500 |
Najvyšší krútiaci moment (Nm/ ot./min.) | 400 / 2500 - 4500 |
Prevodovka typ/počet stupňov: | M / 6 |
Maximálna rýchlosť (km/h): | 250 |
Zrýchlenie 0 - 100 km/h (s): /h | 6,0 |
Spotreba mesto/mimo/kombi (l/100km): | 10,8 / 6,5 / 8,1 |
Spotreba počas testu (l/100km): | 9,6 |
Dĺžka/Šírka/Výška vozidla (mm): | 4466 / 1840 / 1482 |
Batožinový priestor - min./max. (l): | 380 / 1165 |
Objem nádrže (l): | 56 |
Pohotovostná hmotnosť/nosnosť (kg): | 1550 / 490 |