... som sadol do inovovanej verzie Genesis Coupé. Kým prvýkrát sa testovanie odohrávalo v logickejších klimatických podmienkach pre zadnokolku - leto, druhý test vyšiel na zimné obdobie, treba však podotknúť, že okrem dažďa bola situácia na cestách mimoriadne dobrá na január. Genesisa som prevetral v areáli letiska Senica, kde dosah dopravných policajných zložiek na mňa bol maximálne obmedzený.
Bratislave vyčíňal v deň fotenia riadny dážď a príjazd do Senice avizoval podobný scenár, preto som rýchlo vytiahol fotoaparát a zvečnil tohto faceliftovaného svalovca. Počas fotenia sa mi naskytol podrobný pohľad na exteriér.
Genesis Coupé dostal hranatejšiu prednú masku na štýl Velosteru, zmenil sa tvar predných svetiel aj nárazníkov. Po bokoch sa opäť vynímali 19-palcové disky a na zadku vidno inú grafiku svetlometov. Podstata však ostala zachovaná, pred očami mám široké a nízke kupé so svalnatými obrysmi, ktoré napovedajú, že toto nie je obyčajná mačička, ale skôr šelma.
Ani kokpit neostal bez zmeny, palubná doska sa jemne prepracovala, pribudli tri kruhové ukazovatele na indikáciu akcelerácie, krútiaceho momentu a teploty oleja. Toto chýbalo v staršej verzii, takáto drobnosť robí z auta opticky športovejšie náradie. No zabudlo sa na jednu vec. Volant je totálne nešportový a veľký. Hodí sa mu prívlastok „ergonomický“, čo vonkoncom nekorešponduje so spomenutými tromi ukazovateľmi v strede konzoly. S jeho držaním nie je však problém.
Z hľadiska priestoru pre posádku ostáva všetko po starom. Genesis Coupé je vhodné maximálne pre dve osoby a jeho batožinový priestor s objemom 300 litrov pojme bežné tašky, či kufre. S ich šírkou to pri nakladaní radšej nepreháňajte, pretože vstupný otvor je dosť úzky. A teraz k technike.
Pokiaľ hľadáte zásadné rozdiely medzi starším a faceliftovaným Genesisom, treba si sadnúť za volant alebo prečítať technické údaje. Dočítate sa, že výkon bol zvýšený pri zachovanom objeme a počte valcov z 223 kW na 255 kW. Všetko sa prenáša na zadnú nápravu, ktorá je dovybavená samosvorným diferenciálom, teda pokiaľ jedno koleso prešmykuje, je možné preniesť na koleso na dobrom povrchu časť krútiaceho momentu.
Novinkou je tiež náhrada šesťstupňového automatu za osemstupňovú automatickú prevodovkou. K jej najväčšej devíze pochopiteľne patrí lepšia odozva a taktiež som očakával aj nižšiu spotrebu. Hyundai ostal pri opačnom sekvenčnom radení a tak prevodovou pákou stále radíte vyššie stupne dopredu a nižšie dozadu. Lepšie sa orientujete pádlami pod volantom.
Hoci som auto dostal na celý týždeň, vyplytvať jednu plnú nádrž dokážete za dve hodiny. Stačí zopárkrát zošliapnuť akcelerátor a litre drahého benzínu sa po spálení v šiestich valcoch vyparujú výfukovým potrubím ozaj dramaticky rýchlo. Preto sa test odohrával iba z časti na letisku a ostatok na verejných komunikáciách.
Z Bratislavy do Senice je to približne 80 kilometrov, niečo po diaľnici a niečo po okresných cestách. Snažil som sa splynúť s premávkou, Genesis pracoval prevažne na 20% svojho výkonu, čoho výsledkom bola veľmi lichotivá spotreba len 8,8 l/100km. Pri rýchlosti 130 km/h motoru stačí na ôsmom stupni 2500 ot./min. a odber tesne pod desať litrov paliva.
Na okresných cestách a defenzívnom jazdení sa prejavuje Genesis ako ideálne a všestranné auto. Okrem utlmeného dunenia (v predošlom type bol zvuk výraznejší) sa v kabíne neozýval žiadny rapot z plastov alebo dáky prehnaný aerodynamický hluk. Vadili mi azda necitlivé zásahy ESP pri rozjazdoch na mokrom povrchu. Stačí to ozaj len málinko prehnať a už sa rozbliká stabilizácia. Prenos sily na zadnú nápravu nie je ľahký a to aj pri použití širokých zimných gúm.
Na druhej strane, daždivé počasie dramaticky nezhoršuje pocit z riadenia po vodných koľajniciach a náhodných mlákach pri okrajoch ciest. Bezpečné držanie stopy nepodporuje len tvrdý podvozok a elektronika, ale napríklad aj hydraulický posilňovač riadenia, ktorý veľmi dobre poskytuje spätnú väzbu do rúk vodiča a ten potom nezmätkuje. To by sme mali zhrnuté poznatky z verejných komunikácii, je čas prevetrať Kórejčana po letiskovej dráhe.
Trať dlhá jeden kilometer, široká 30 metrov a k tomu ja s Genesisom Coupé v akcii. Počasie vonku nič moc, ale voľná plocha ma upokojovala. Aj keby prišlo k dákemu nezvládnutému manévru, bude priestor na zmiernenie následkov alebo reakciu.
Najprv som si prešiel po povrchu asfaltu diaľničnou rýchlosťou, pomaly ma pohlcoval dobre známy záchvat adrenalínu. Prichádzam na koniec trate, otáčam Genesisa a zastavujem. Kontrolujem posed za volantom, vypínam stabilizáciu a pridávam plyn. Cítim silný záťah, kútikom oka vidím v spätnom zrkadle ako zadná náprava rozhýbala kolesá a keďže ESP sa odobralo na dočasný odpočinok, samosvorný diferenciál pracuje na plné obrátky s prenosom krútiaceho momentu na obe kolesá, dôsledkom čoho je kontrolovateľné vybočenie zadku do strany, ale hneď po preradení na dvojku sa zrovnáva s navoleným smerom.
Kilometer trate pokojne postačuje na dosiahnutie 200 km/h v tomto kupéčku s bezpečným dobrzdením. V záujmu zachovania dezénu pneumatík si doprajem iba niekoľko pokusov o riadený drift a zisťujem, že Genesis je stále hravý pán, ale má svoje muchy. Tou najväčšou je prevodovka, nedovoľuje podržať prevod na vysokých otáčkach a sama aj v manuálnom režime preradí, tým sa priamo podieľa na zhoršenej manipulácii auta v šmyku. A manuálna prevodovka už nie je vôbec v opcii.
Slalomové šantenie bez ESP je oveľa zábavnejšie ako s jeho použitím. Pri aktivácii sa ESP stará o maximálnu priľnavosť na ceste a to aj za cenu hrubého dobrzďovania jednotlivých kolies. Ozaj dosť nepríjemné a nekomfortné.
Keď sa oprie 347 koní do asfaltu, v kabíne zažívate nezabudnuteľné zvukové zážitky, nepreplňovaný agregát totiž umožňuje niekoľko tónov rýdzeho zvuku. Rovnaké úsmevné chvíle nastanú po priklincovaní do sedadiel s výraznou bočnou oporou. Držia telo za akýkoľvek vývrtov.
Nový Genesis Coupé sa predáva iba v jednom stupni výbavy, bez možnosti dákych príplatkových prvkov. Do základu dostávate plnú elektrifikáciu, kožu, či dvojzónovú automatickú klimatizáciu.
Hoci urobil Hyundai so svojím prvým pokusom dobré zmeny, z auta mám zmiešané pocity. Vedelo by byť hravé, ale tak, či onak ho elektronika brzdí. Bije sa s kompromismi, akoby sa nevedelo rozhodnúť, či chce plniť rolu športového kupé a lá Nissan 370Z alebo disponovať iba brutálnym výkonom a komfortnými jazdnými vlastnosťami. Koniec koncov, za tie peniaze sa oplatí popremýšľať nad ním.
Technické údaje:
Typ motoru/usporiadanie valcov | Zážihový / Vidlicové |
Počet valcov/ventilov | 6 / 24 |
Zdvihový objem (cm3) | 3778 |
Najvyšší výkon (kW/ ot./min.) | 255 / 6400 |
Najvyšší krútiaci moment (Nm/ ot./min.) | 400 / 5300 |
Prevodovka typ/počet stupňov: | A / 8 |
Maximálna rýchlosť (km/h): | 260 |
Zrýchlenie 0 - 100 km/h (s): /h | 5,9 |
Spotreba mesto/mimo/kombi (l/100km): | 15,1 / 7,0 / 10,0 |
Spotreba počas testu (l/100km): | 8,8 - 12,4 |
Dĺžka/Šírka/Výška vozidla (mm): | 4630 / 1865 / 1385 |
Batožinový priestor - min./max. (l): | 332 / - |
Objem nádrže (l): | 65 |
Pohotovostná hmotnosť/nosnosť (kg): | 1571 / 399 |