Tankovanie patrí k najbežnejším činnostiam každého vodiča. Zdanlivo ide o rutinnú záležitosť, prídeme k pumpe, natankujeme a odídeme. Nesprávne návyky pri tankovaní však môžu viesť k predčasnému opotrebeniu palivového systému, poškodeniu drahých komponentov alebo dokonca k úplnému výpadku vozidla. Aké sú tie najčastejšie chyby a prečo sa im oplatí vyhnúť?

Pretankovávanie až "po okraj"

Mnoho vodičov má nutkanie dotankovať nádrž úplne po okraj. Je to pochopiteľné, veď za palivo platíme, tak prečo nevyužiť každý liter? Problém je však v tom, že keď čerpadlo prvýkrát zastaví, nádrž je vlastne už plná. Ďalšie "dotláčanie" paliva môže spôsobiť jeho pretečenie do systému s aktívnym uhlím, ktorý slúži na zachytávanie výparov. Takéto poškodenie si môže vyžiadať opravu za stovky eur.

Palivo navyše potrebuje priestor na rozpínanie pri zmene teploty. V lete sa môže objem paliva zväčšiť natoľko, že preplnená nádrž začne pretekať. Okrem toho, že prídete o palivo, môžete si poškodiť lak na aute alebo znečistiť životné prostredie.

Zdroj: pexels.com

Jazda na "rezervu" až do poslednej kvapky

Na druhom konci spektra sú vodiči, ktorí sa snažia vytiahnuť z nádrže absolútne všetko. Jazda s takmer prázdnou nádržou však nie je dobrý nápad. Palivové čerpadlo potrebuje na svoje chladenie práve palivo, v ktorom je ponorené. Keď je hladina príliš nízka, čerpadlo môže prestať fungovať alebo sa môže prehriať.

Okrem toho sa na dne nádrže časom usadzujú rôzne nečistoty a voda. Pri nízkej hladine paliva môže čerpadlo nasávať práve tieto nežiaduce látky, čo môže viesť k upchaniu palivového filtra alebo poškodeniu vstrekovačov.

Zdroj: pixabay.com

Výber nevhodnej čerpacej stanice

Nie všetky benzínky sú rovnaké. Stanice s malým obratom môžu mať v podzemných nádržiach staré palivo, ktoré má nižšiu kvalitu. Navyše, ak sa nádrže čerpacej stanice pravidelne nedoplňujú, môže sa v nich hromadiť voda a iné nečistoty.

Oplatí sa preto vyberať overené čerpacie stanice so stabilným obratom, kde sa palivo pravidelne obnovuje. Dobrou pomôckou môžu byť recenzie iných vodičov alebo odporúčania od servisu.

Zdroj: pixabay.com

Hygiena a bezpečnosť

Po tankovaní si vždy umyte ruky a vyčistite miesta, kde ste sa mohli dotknuť vozidla po kontakte s palivom. Palivové výpary a zvyšky môžu poškodiť lak karosérie, a hlavne môžu byť škodlivé pre vaše zdravie.

Ignorovanie odporúčaní výrobcu

Každý automobil má svoje špecifikácie pre typ a kvalitu paliva. Používanie nesprávneho oktánového čísla alebo nekvalitného paliva môže viesť k predčasnému opotrebeniu motora, klepaniu alebo dokonca k vážnym poškodeniam.

Zdroj: pixabay.com

Správne tankovanie je jednoduché, stačí dodržať základné zásady. Vaše auto vám to určite odvďačí dlhšou životnosťou a menšími nákladmi na opravy.

Zdieľaj:

Patrik Herich

K autám mal blízko už odmalička, čo ho prirodzene nasmerovalo k automobilovej žurnalistike. Počas štúdia na FMK UCM v Trnave rozvíjal svoje mediálne zručnosti, a od roku 2025 píše pre portál webauto.sk.