Každé vozidlo je možné účinne ochrániť pred krádežou šikovnými zlodejmi áut. Dnes sú k dispozícii účinné zabezpečovacie systémy do auta. V nasledujúcich riadkoch článku si povieme viac o týchto druhoch zabezpečenia auta proti krádeži.

2 druhy zabezpečenia áut proti krádeži

Poznáme dva druhy zabezpečenia áut proti krádeži. Prvým je mechanické zabezpečenie auta, napríklad zamykanie pedálov, rýchlostnej páky alebo prevodovky. Hlavnou úlohou mechanického zabezpečenia auta je zdržanie zlodeja. Druhým zabezpečením auta proti krádeži je elektronické zabezpečenie auta. Jeho úlohou je upozorniť na zlodeja, respektíve ho vyrušiť pri samotnej krádeži auta.

Ako najlepšie zabezpečiť auto proti krádeži?

Závisí to aj od toho, koľko chcete investovať do zabezpečovacieho systému auta. Všetko niečo stojí, rovnako aj zabezpečenie auta. Pravdou však zostáva, že pri starších a lacnejších autách volíme najčastejšie mechanické zabezpečenie. Pri nových vozidlách zase využívame skôr elektronické zabezpečovacie systémy do auta.

Vynecháme teraz klasické mechanické zabezpečenie alebo klasický alarm z tých elektronických zabezpečení a pozrieme sa na dve modernejšie a najúčinnejšie formy zabezpečenia auta proti krádeži.

Imobilizéry do auta

Pravdou je, že práve imobilizéry (zariadenia na blokovanie chodu motora) boli prvými elektronickými zabezpečovacími doplnkami vo vozidlách. Úlohou týchto zariadení je rozpojiť tie elektronické okruhy vo vozidle, ktoré umožňujú "štart" motora a vozidla. Od daného typu imobilizéra bude závisieť aj úroveň zabezpečenia auta proti krádeži. Najčastejšie sa využívajú kontaktné a bezkontaktné imobilizéry. Problém však nastáva vtedy, ak je zlodej dostatočne šikovný na to, aby dokázal prelomiť aj takýto zabezpečovací systém v aute v podobe imobilizora. Čo pomôže lepšie ochrániť auto pred zlodejom, ak imobilizér zlyhá?

Sledovacie systémy do auta

V takom prípade je najdokonalejšou a najúčinnejšou metódou zabezpečovacieho systému do auta už len sledovací systém v aute. Pri drahších autách má svoje opodstatnenie. Jedná sa o nonstop sledovanie formou GPS súradníc. Majiteľ stále vie, kde je jeho vozidlo a čo sa s ním robí. Na škodu nie je aj kombinácia viacerých systémov, napríklad tohto sledovacieho systému zabezpečenia auta s mechanickým zabezpečením rýchlostnej páky, či prevodovky.

Hlavnou výhodou sledovacieho systému do auta je to, že je možné ho prepojiť s vaším mobilným telefónom. Ak sa niečo deje v okolí auta alebo v samotnom aute, príde vám na mobil správa a vy môžete zasiahnuť proti zlodejom. Ak nechcete mať žiadne povinnosti ohľadne tohto systému, môžete si zvoliť možnosť sledovania auta špecializovanou firmou. Tá hneď po nahlásení vysiela zásahové vozidlo na hľadanie auta. Vám ako majiteľovi odpadá akákoľvek povinnosť riešiť vzniknuté problémy s autom svojpomocne.

Zdieľaj:

Hovorí sa, že jeho prvé slovo bolo "auto". Odmalička si k štvorkolesovým autám hľadal cestu, no viac ho zaujímali spoza volantu ako pod kapotou. Od svojich osemnástich sa venuje novinárskej činnosti a v roku 2010 založil webauto,sk, kde píše recenzie k autám, ktoré skutočne riadil.