Revolučný koncept v ére extrémov
Toyota Celica Twin-Cam Turbo, známa pod kódovým označením TA64, predstavovala revolučný krok japonskej automobilky na scéne rallye skupiny B v 80. rokoch minulého storočia. Na rozdiel od väčšiny konkurentov sústrediacich sa na pohon všetkých štyroch kolies, Toyota zostala verná pohonu zadných kolies, čo dodalo tomto vozidlu jedinečný charakter.
Technika podčiarknutá japonskou precíznosťou
Celica TA64 bola poháňaná prepĺňaným štvorvalcovým motorom 4T-GTE s objemom 2,1 litra, ktorý produkoval približne 380 koní. Hoci tento výkon sa mohol zdať skromný v porovnaní s niektorými súpermi zo skupiny B, ktorí disponovali viac ako 500 koňmi, Toyota sa však vyznačovala výnimočnou spoľahlivosťou a ovládateľnosťou.
Kráľovná afrických tratí
V rukách legendárneho jazdca Björna Waldegårda sa Celica Twin-Cam Turbo stala dominantnou silou najmä na africkej pôde. V roku 1984 Waldegård priviedol toto vozidlo k víťazstvu na náročnej Safari Rally v Keni, čím Toyota upevnila svoju povesť výrobcu nesmierne odolných pretekárskych strojov.
Zadný náhon ako výhoda
Zatiaľ čo Audi Quattro, Lancia Delta S4 a Peugeot 205 T16 získavali pozornosť na európskych asfaltových a šotolinových tratiach, Toyota Celica excelovala v extrémnych podmienkach Afriky a Austrálie. Jej zadný náhon, ktorý mohol byť na prvý pohľad nevýhodou, sa ukázal ako ideálny pre zvládnutie náročných prašných ciest a nehostinných terénov.
Nezameniteľný dizajn a konštrukcia
Dizajn Celice TA64 sa dramaticky líšil od jej sériovej verzie. Široké blatníky, agresívny predný nárazník a masívne zadné krídlo dodávali vozidlu nezameniteľný vzhľad. Pod karosériou sa nachádzal oceľový priehradový rám, ktorý zabezpečoval mimoriadnu tuhosť konštrukcie.
Dedičstvo odolnosti
Aj keď éra skupiny B skončila v roku 1986 po sérii tragických nehôd, Toyota Celica Twin-Cam Turbo zostáva v povedomí fanúšikov motorsportu ako symbol odolnosti a inžinierskej dokonalosti. Jej dedičstvo žije ďalej prostredníctvom následných úspechov značky Toyota v rallye, ktoré stavali práve na pevných základoch položených legendárnou Celicou TA64.