Automobilové naháňačky sú jedným z najviac vzrušujúcich aspektov akčných filmov. V nasledujúcom článku si predstavíme šesť filmov, ktoré vynikajú svojimi fenomenálnymi naháňačkami. Tieto filmy nielenže ponúkajú dynamické akčné scény, ale tiež dokonale vystihujú charakteristiku automobilov, ktoré v nich účinkujú. 
 
 1. Ronin (1998)
Film "Ronin" je známy svojimi realistickými automobilovými naháňačkami, ktoré sú natočené s minimálnym použitím špeciálnych efektov. Herecké obsadenie zahŕňa Roberta De Nira, Jeana Reno a Nataschu McElhone. Postavy sú veľmi rôznorodé, od profesionálnych žoldnierov až po bývalých agentov tajných služieb.
 
Jedna z najlegendárnejších naháňačiek v tomto filme je medzi Audi S8 a Citroënom XM. Audi S8, známe svojím výkonom a presným ovládaním, sa stretáva s Citroënom XM, ktorý je skôr známy svojím komfortom a hydropneumatickým pružením. Tento súboj medzi nemeckým a francúzskym automobilom je nezabudnuteľný. Ďalším pozoruhodným momentom je naháňačka BMW 535i (E34) a Peugeotu 406 s trojlitrovým šesťvalcom, ktorá opäť vyniká svojím realistickým spracovaním.
 
2. Kuriér (2002)
Herecké obsadenie filmu "Kuriér" vedie Jason Statham ako Frank Martin, bývalý vojak, ktorý sa živí ako kuriér. Dej je jednoduchý: Frank má doručiť balík, ale zistí, že obsahuje živú osobu, čo vedie k sérii napínavých udalostí.
 
Úvodná naháňačka na BMW 735i (E38) je jedným z vrcholov filmu. Tento model BMW má výkon 235 koní a je známy svojím luxusom a výkonom. Frank Martin sa v tejto scéne stretáva s "protivníkom" Peugeotom 607, ktorý šoféruje policajt v civile, vyšetrovateľ Tarconi. Mihne sa tu aj Mercedes-Benz S600 (W140), ktorý je vybavený výkonným motorom 6.0L V12 s výkonom 389 koní, no nebude dlho v sériovom stave. Okrem toho sa v rýchlych scénkach objavujú aj SAAB 900 a Renault 5, ktorý nevydrží nápor dávkovanie Jasona a doslova uvarí motor. "Kuriér" je jedinečný tým, že používa minimálne množstvo počítačových efektov, čo pridáva na realistickosti.
 
3. 60 sekúnd (2000)
60 sekúnd" je film, ktorý sa stal kultovou klasikou medzi milovníkmi áut. Hlavnou hviezdou filmu je Ford Mustang Shelby GT500 z roku 1967, známy ako Eleanor. Tento ikonický model si to rozdáva s BMW 540i (E39), ktoré vyniká svojím výkonom a luxusom. Film je plný vzácnych a exotických áut, čo z neho robí skutočnú lahôdku pre automobilových nadšencov.
 
4. The Bourne Identity, 2002
V slovenskej verzii známy ako "Agent bez minulosti", tento film obsahuje jednu z najpôsobivejších automobilových naháňačiek. Matt Damon, ktorý hrá Jasona Bournea, využíva staré Mini na útek pred políciou v Paríži. Mini, napriek svojmu veku a veľkosti, predvádza úžasné manévrovacie schopnosti, čo robí túto scénu nezabudnuteľnou.
 
5. Bad Boys I. a II. (1995, 2003)
"Bad Boys I" prináša nezabudnuteľnú scénu, kde Martin Lawrence ako Marcus Burnett šoféruje Porsche 911 proti Shelby Cobra. V pokračovaní "Bad Boys II" sa objavuje scéna s Ferrari 550 Maranello, kde Will Smith ako Mike Lowrey predvádza svoje vodičské schopnosti. Tiež si požičia Cadillac CTS od futbalistu Dana Marina a úplne ho zničí. Film končí dramatickou scénou s Hummerom H2, ktorý skončí v ešte horšom stave ako CTS.
 

6. The Italian Job, 2003)
V slovenskej verzii známy ako "Lúpež po taliansky", tento film obsahuje sériu napínavých automobilových naháňačiek, najmä na Mini Cooperoch. Hlavné postavy, medzi ktorými sú Mark Wahlberg a Charlize Theron, využívajú tieto malé, ale agilné autá na útek pred políciou a na dokončenie lúpeže. Naháňačky prechádzajú cez rôzne terény, od úzkych uličiek až po podzemné tunely, čo pridáva na dramatickosti.
 
Ďalšie Tipy na Filmy s Automobilovými Naháňačkami
 
 -  Bullitt (1968) - aj keď je starší, jeho naháňačka s Mustangom je kultová.
 -  French Connection (1971) - opäť starší, ale ikonická scéna s Pontiacom.
 -  Smrtonosná zbraň 3 (Lethal Weapon 3, 1992) - obsahuje niekoľko skvelých naháňačiek
 -  Rýchlo a zbesilo (The Fast and the Furious, 2001) - prvý diel, kde ešte neboli tak výrazné CGI efekty
 -  Taxi (1998) - francúzsky film s množstvom automobilových naháňačiek.
 
Tieto filmy sú dôkazom toho, že kvalitné automobilové naháňačky nemusia závisieť na počítačových efektoch, ale skôr na precíznej choreografii a reálnom vedení vozidiel.

Zdieľaj:

Hovorí sa, že jeho prvé slovo bolo "auto". Odmalička si k štvorkolesovým autám hľadal cestu, no viac ho zaujímali spoza volantu ako pod kapotou. Od svojich osemnástich sa venuje novinárskej činnosti a v roku 2010 založil webauto,sk, kde píše recenzie k autám, ktoré skutočne riadil.