Menu
  • Umag
    Umag
    • | Foto 
    • | Komentáre
    Hoci vláda SR v jednom kuse ožobračuje národ na nezmyselných daniach, cestovanie za oddychom k moru v letnom období sa stalo aj tak neoddeliteľnou súčasťou väčšiny Slovákov.

Za šesť hodín pri mori

Na konci letnej sezóny som sa v rámci testu Citroënu C4 Picasso vybral na sever Chorvátska, do mesta Umag. Ťahalo ma hneď niekoľko faktorov. Tým prvým bola nepochybne krátka vzdialenosť, veď od Bratislavy cez Rakúsko a Slovinsko mi navigácia ukázala iba 580 kilometrov. Všetko diaľnice.

Umag

Druhý faktor tkvel v potvrdení alebo vyvrátení mýtusu, že na severe nič nie je na pozeranie a more je chladné. Mnohí turisti cestujú autom, lietadlom alebo iným dopravným prostriedkom neskutočne veľké kilometre kvôli pocitu, že čím ďalej sú od domova, tým väčší raj ich čaká. Platí to však viac menej iba v prípade, ak hľadajú doslova exotiku a tá je autom nedostupná. Chorvátsko ponúka množstvo krásnych zákutí na samom severe.

Umag

Tretí faktor, finančná dostupnosť. Veď, pokiaľ pôjdete na toto miesto s podobne úsporným autom ako ja, celkové náklady tam-späť vyjdú len 90€! Platíte iba za diaľničnú známku v Rakúsku (9,90€) a Slovinsku (15,00€). Do Umagu potom prejdete už len nejakých 15 kilometrov po starých cestách. Celkovo mi to trvalo s dvoma prestávkami 7 hodín s tým, že tempomat bol nastavený na rýchlosť 120 km/h kvôli dosiahnutiu optimálnej spotreby. Citroën vykázal tak veľmi slušných 4,5 litra na 100 km/h.

Umag

Mestečko Umag má iba niečo málo cez štyritisíc obyvateľov, avšak množstvo turistov v centre navodzuje dojem väčšieho mesta. Zamieril som si to rovno tam, kde v odľahlých uličkách nachádzam parkovacie miesta zdarma. Stačilo mi pár krokov od auta prejsť a ocitol som sa na pešej zóne. Vo večerných hodinách bola aj po hlavnej sezóne preplnená turistami a množstvom stánkov so suvenírmi. Pár obchodíkov s luxusným výkladom a chodník z dlažby mi pripomínali uličku Montenapoleone v Miláne.

Umag

Na námestí slobody si obzrite barokový kostol z 18. storočia. To je asi jediná zachovalá a renomovaná pamiatka mesta, avšak určite si prídete na svoje v úzkych uličkách so starými domami. Pre romantické páriky sú ako vyšité na zabitie času. Pre skupiny mladých ľudí odporúčam navštíviť výborné bary a obzvlášť jeden hneď vedľa kostola. Obsluha bola rýchla, jazykovo zdatná a veľmi ochotná splniť akékoľvek želanie promptne.

Umag

Z reštaurácie na námestí si to zamierte k promenáde. Prechádzka po nej vo večerných hodinách býva magická. Veľa svetiel, hudba, plno stánkov so suvenírmi a občerstvením. Kotvia tu „pirátske“ lode, na ktorých môžete denne zažiť celodennú zábavnú plavbu po okolitých ostrovoch. V reštaurácii sa sústreďuje menu na špeciality z morských plodov a rýb. Prídete si však tiež na klasické rezne, vyprážaný syr, prípadne kuracie soté. S cenami to je podobné ako na Slovensku. Prechádzanie ma zaviedlo až po miestny večerný diskobar Twister. Vnútri som síce nebol, avšak, ak sa potrebujete nočne vyžiť, je to asi jediná možnosť v Umagu.

Umag

Večer zakončujem pri vínku na terase v priľahlej dedinke Valica, iba 4 kilometre od Umagu, kde som mal vybavený veľký apartmán v obytnom dome. Ubytovanie vyjde na krk približne 12€ s tým, že s domácimi sa viete pri väčšom počte ľudí dohodnúť na ešte atraktívnejšej sume. Apartmány sú vždy dobre zariadené a domáci ochotní. Naučili sa, že turisti ich živia a preto veľmi radi splnia akúkoľvek požiadavku.

Umag

Na druhý deň boli na rade pláže. Navštívil som rovno dve. Prvá, pomenovaná Kanegra sa nachádza severovýchodne od Umagu. Známa je hlavne skrz veľký kempingový areál s borovicovým porastom a čistučkej vode s pozvoľný vstupom do mora. Presne oproti pláže dovidíte na druhú stranu, kde je už slovinské mesto Portorož. Chýbajú však bufety a tiež väčšia plocha na rozloženie. Ostré kamene a šmykľavé balvany ma zaujali iba na dve hodiny. Bol čas poobzerať sa po lepšej alternatíve.

Umag

Možností na kvalitné okúpanie v okolí je veľa, avšak, ak milujete piesok, našiel som iba jedinú pláž. Nachádza sa kúsok od dediny Bašanija. Nie je veľká a opäť chýba vybavenosť v podobe bufetov, klubov a pod. Zisťujem, že jediná relevantná voľba pre náročnejšieho turistu, ktorý chce mať ideálny komfort, musí zamieriť opäť do mesta Umag. Poskytne tu útočisko kúsok za prístavom s jachtami. Na betónovej „pláži“ nájdete lehátka, reštaurácie a tiež malé bungalovy, kde ubytujete aj 8 osôb a more máte ako na dlani.

Umag

Čo sa týka výletov po okolí, všetko záleží od času a financií. Viete tu stráviť celý deň v mestskom aquaparku, prípadne môžete vidieť maják na severnom cípe pri autokempe Veli Jože. Rozhodne odporúčam ísť sa pozrieť na vlastné oči. V zamračenom veternom počasí, aké ma privítalo v tretí deň pobytu, bola táto časť ako vystrihnutá z hororového filmu Kruh.

Umag

Odpoveď na otázku, či stojí zato pozrieť Umag a jeho blízke okolie je, áno. Ideálne prostredie pre osoby, ktoré si radi plánujú dovolenku individuálne a rýchlo, bez rozmyslu. Sadnúť za volant, byť za necelých sedem hodín v cieli, stráviť deň na odľahlej pláži, vidieť zopár krásnych miest, neminúť veľa peňazí a odchádzať s pocitom absolútneho odpočinku. To je Umag!

Fotogaléria

Autor
Ivan Kutálek

Ivan Kutálek

Hovorí sa, že jeho prvé slovo bolo "auto". Odmalička si k štvorkolesovým autám hľadal cestu, no viac ho zaujímali spoza volantu ako pod kapotou. Od svojich osemnástich sa venuje novinárskej činnosti a v roku 2010 založil webauto,sk, kde píše recenzie k autám, ktoré skutočne riadil.

Sorry no comment yet.

Leave a Comment

Instagram

Load More

Facebook