Menu
  • Letný cestopis - Vodice, Šibenik a ostrov Murter
    Letný cestopis - Vodice, Šibenik a ostrov Murter
    • | Foto 
    • | Komentáre
    Ako by to bolo, keby sme aj tento rok neprevetrali nejaké testovacie auto do Chorvátska? Najobľúbenejšia destinácia pre Slovenského dovolenkára. Tentoraz sme navštívili mesto Vodice s novým Oplom Astra ST.

Letný cestopis – Vodice, Šibenik a ostrov Murter

Výber bol čisto náhodný a predsa trefný. Vodice sa nachádzajú len 11 kilometrov severne od mesta Šibenik, ktoré je významným turistickým mestom severnej Dalmácie. Zo západného Slovenska máte na výber dve cestné alternatívy. Buď si zvolíte trasu cez Rakúsko a Slovinsko, prípadne iba cez Maďarsko. Cenovo aj časovo sa takmer zhodujú. Rozhodnutie je na Vás, no keďže my sme vyrážali na noc z Bratislavy, vhodnejšia voľba padla na Rakúsko a Slovinsko.

Trasa

Nočné cestovanie

Importér značky Opel nám na tento účel cesty zapožičal úplne nový model Astra Sports Tourer s najsilnejším naftovým motorom v aktuálnej ponuke. Viac sa o tomto aute dočítate v klasickom redakčnom teste. Vedzte však, že nočná cesta do Chorvátska nebola náhoda. Chcel som si poriadne preveriť LED-Matrix svetlá. Tie sú totiž na špičkovej úrovni a vďaka nim by mal vodič vidieť za každých dopravných podmienok najlepšie ako sa v danej chvíli dá.

astra svetla

Presne o polnoci vyrážam z Bratislavy. Keďže sme len dvojčlenná posádka, objemný kufor ostal nevyužitý. Nočné cestovanie mi spríjemnili nielen LED-Matrix svetlá, ale aj masážne sedačky s ventilačnou funkciou, radarový tempomat a slušná audiosústava, ktorá hrala rezké pesničky celú cestu, čo mala byť prevencia pred mikrospánkom.

Rakúskom sa preplietam rýchlo, bez zdržania, avšak na jednom opravnom úseku si ma odfotila fotobunka. Troška nepozornosti a hneď mám na cestu späť zarobené. Za Grazom odbáčam na Maribor v Slovinsku. Cez hranice prechádzam bez zdržania, akurát musím zaplatiť za diaľničnú známku 15€ s platnosťou jeden týždeň. Vzhľadom na fakt, že sa tu zdržíte asi 150 km, je to aj dosť. V Rakúsku vyšla známka na 8,80€.

Opel Astra ST 1.6 CDTI BiTurbo

Celých 750 kilometrov prešlo naozaj rýchlo a komfortne. Agregát 1.6 CDTI BiTurbo so 160 koňmi vykázal spotrebu len 5,6 litra nafty pri konštantných diaľničných rýchlostiach. Diaľničné mýto na osobné auto vyšlo v prepočte približne na 22€. Dosť bolo viet o cestovaní, pozrime sa na mesto Vodice a Šibenik. Stojí zato pozrieť sa sem? A čo tu čaká turistu?

Vodice = čistý relax s nádychom kultúry

Z diaľnice je to do mestečka cca 15 kilometrov okresnými cestami. Prostredie na mňa pôsobilo veľmi nehostinne, nakoľko okolie lemovali nízke porasty, schátrané domy a občas nejaké to poľnohospodárske zviera. Inak ani živej duše. Príchodom do Vodic pribúdajú autá aj ľudia na uliciach. No niečo mi tu chýba. Ešte neviem čo.

Vodice

Ubytovanie si zabezpečíte buď vo vilách s apartmánmi alebo v hoteloch. Lacnejšie vychádzajú práve vily, no hotely zasa väčšinou disponujú kompletným servisom a vlastnými bazénmi. Ten najospevovanejší hotel sa volá Olympia. Kúsok od neho sa tiahne 4 kilometre dlhá pláž s kamienkovým pozvoľným vstupom do mora.

Ako sa tak v podvečer prechádzam po pláži, vidím, že to tu nežije. Dovolenková sezóna začína až od polky júna. Domáci ma ubezpečujú, že v lete do polky septembra sa tu denne robia diskotéky do skorého rána so známymi dídžejmi. Najznámejšia je Hacienda a Opium. Od hotela Olympia do centra mesta je to cca 20 minút peši. Nájdete tu asi stovku rôznych podnikov s tými najrozmanitejšími kulinárskymi pochúťkami. Vyberie si snáď každý od morských plodov až po bežné jedlá. Menu nájdete často v českom jazyku. Neodporúčam kupovať pizzu a rôzne fastfoody. Chuťovo sú nekonzumné.

Vodice

S pamiatkami to vo Vodiciach moc nevyhráte. Návštevníci môžu obdivovať akurát tak jednu vežu na námestí zvanú Čaričova veža zo 16 storočia a gotický kostol zo 17 storočia ležiaci na západnom okraji Vodic. Skrátka, vo Vodiciach sa akurát tak zabavíte v plážových baroch, chytíte bronz alebo dobre najete v reštaurácii. Možno ešte zaujme na nábreží Akvárium a múzeum námornej tradície. To je však naozaj všetko.

Kúsok ďalej je aj zábava

Oveľa viac zážitkov a krajších miest odhalíte pár kilometrov od Vodic. Prvý deň bolo pod mrakom, takže sme sa miesto hľadania pekných pláží vybrali do mesta Šibenik. Nie je to vôbec zlý tip na zabitie celého dňa. Mesto ponúka viac kultúrnych pamiatok, vrátane mestského hradu, do ktorého vstup stojí okolo 6€ pre dospelú osobu. Odporúčame tiež pozrieť najväčší prístav v tomto okolí s peknými a drahými jachtami. Pre turistov sa tu organizujú dennodenne výletné lode na okolité ostrovy.

Šibenik

V centre na Vás čaká krásna katedrála Sv. Jakuba. Dostala sa v roku 2000 do listiny svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Z nedávnej minulosti Šibeniku spomeňme, že v rokoch 1991 a 1992 bolo značne poškodené pri agresii Srbov. Následky týchto poškodení sú však už odstránené. Mesto s počtom 41 tisíc obyvateľov je ideálne pre romanticky založených ľudí hľadajúcich kultúru, úzke starobylé uličky a miestne tržnice s rozličným tovarom.

Piesočnaté pláže na ostrove Murter

Na ďalší deň nás odviezol Opel Astra Sports Tourer 25 kilometrov severne na ostrov Murter. Dostanete sa naň klasicky cez mosty a bez poplatkov. Láka turistov čistučkými plážami a pokojnými miestami. My sme sa vybrali priamo k tej najospevovanejšej pláži menom Podvrske. Nachádza sa na severozápadnom kraji ostrova. Ponúka ideálne parkovanie auta pod stromami. V letnej sezónne je spoplatnené, no tesne pred otvorením sme ešte nič neplatili.

Murter

Keď sa dostatočne spálite od slnka, môžete si prezrieť prímorské mestečko Betina kúsok od pláže, prípadne na spiatočnej ceste si urobíte krásne zábery v mestečku Tisno. Rodiny s deťmi tu využijú turistiku, zábavu v mestách alebo sa môžu vybrať do Jezera, ktoré je zároveň najmenším starobylým mestom na Murteri. A ako z názvu vyplýva, uvidíte tu prírodne vytvorené jazerá.

Chorvátsko poskytuje veľké možnosti oddychu a zábavy. Vodice sa nám páčili, avšak pre nás je zatiaľ top destinácia Makarska a mesto Omiš. Čo sa týka Opelu Astra ST, tak na cestu za oddychom sme si nemohli priať lepší kombík.

Fotogaléria

Autor
Ivan Kutálek

Ivan Kutálek

Hovorí sa, že jeho prvé slovo bolo "auto". Odmalička si k štvorkolesovým autám hľadal cestu, no viac ho zaujímali spoza volantu ako pod kapotou. Od svojich osemnástich sa venuje novinárskej činnosti a v roku 2010 založil webauto,sk, kde píše recenzie k autám, ktoré skutočne riadil.

Sorry no comment yet.

Leave a Comment

Instagram

Load More

Facebook