Menu
 • Konkurencia sa neteší
  Konkurencia sa neteší
  • | Foto 
  • | Tech. údaje  
  • | Komentáre
  V značke Opel hrá dôležitú strategickú rolu nielen Astra, ale aj menšia Corsa. Tento malý hatchback prišiel koncom minulého roka do predaja v piatej generácii. Čudujte sa svetu, ale je to prvá Corsa v našej redakcii.

Opel Corsa 3dv. 1.0 Turbo

Na krst sme si vybrali trojdverový variant s novým trojvalcovým preplňovaných benzínom v najvýkonnejšom nastavení  85 kW a manuálnou šesťstupňovou prevodovkou. Toto auto sa od predchodcu neodlišuje po vizuálnej stránke, ani technickom základe. Napriek tomu ho Opel radí do ďalšej generácie s poradovým číslom päť. Keďže má Corsa kopu konkurentov, preberieme si ju z každého smeru. Ide sa pekne od exteriéru.

Tak ako som spomínal, tvarové a veľkostné krivky Corsy sa medzigeneračne nezmenili, iba sa pohralo dôkladne s dizajnom. Karoséria sa predáva naďalej v troj a päťdverovom prevedení, pričom už je dostupná aj ostrá verzia OPC. Náš testovaný trojdverový model v kontrastnej červenej farbe sa vyznačuje dynamickým a zároveň kompaktným dojmom.

Opel Corsa 3dv. 1.0 Turbo

Predok jasne napovedá príbuzenstvo so štýlovým modelom Adam, hlavne pri pohľade na svetlomety. Inak je dobre zvládnutá predná maska chladiča s veľkým fabrickým logom a k nemenej zaujímavým prvkom patrí decentný chróm v oblasti masky a hmlových svetiel. Bočný profil auta tradične skrášľujú disky, ale aj typická krivka v tvare hokejky na dverách. Zadok je subjektívne asi najmenej pútavý, sú tu svetlá podobné tým z Astry.

[adsense]

Ľudí s horšou kondičkou nepoteší vysoká nakladacia hrana skrz rozmerný nárazník. Kufor otvoríte tlačidlom ukrytým efektne pod znakom. Za vekom sa nachádza skromnejší priestor s dvojitou podlahou. Po sklopení sedadiel dostávate rovnú podlahu.

Opel Corsa 3dv. 1.0 Turbo

Piate pokračovanie Corsy sa markantne odzrkadlilo na vyspelosti interiéru. Ťažko sa tu dá hovoriť o nejakých nedokonalostiach, je výborne spracovaný. Palubná doska pozostáva z niekoľkých druhov materiálov, medzi nimi leštené plasty, kovové prvky ako pedále alebo spodné rameno volantu a tiež lišta vo farbe karosérie tiahnuca sa po celej dĺžke. Manžetu radiacej páky a veniec volantu zviditeľňuje červené prešívanie.

Corsa patrí do kategórie klasických áut dostupných väčšine zákazníkov, veď jej cena začína už na 7 990€ (po zľave), ale taktiež si ju zákazník vie vybaviť v piatich úrovniach podľa svojich predstáv. V opcii alebo vo vyšších výbavách štandardne disponuje automatickou klimatizáciou, multimediálnym systémom Intellink, prípadne vyhrievanými sedadlami a volantom. Cena modelu potom razom stúpne aj o dvoj až trojnásobok od toho najlacnejšieho. Máte tu teda veľkú možnosť individualizácie.

Opel Corsa 3dv. 1.0 Turbo

Tento typ auta patrí prevažne do mesta, aj samotné priestorové možnosti kabíny ho predurčujú na krátke vzdialenosti. Trojdverový variant odvezie vpredu pohodlne osoby akéhokoľvek vzrastu a sedadlá im dožičia potrebný komfort. Vzadu je to o poznanie horšie, vlastne tu budú neradi sedieť pasažieri vyšší ako 170 cm. Aspoň, že nastupovanie cez rozmerné bočné dvere je komfortné. Sedadlo vodiča i spolujazdca majú pozičnú pamäť, takže po zaklopení ostávajú v rovnakej pozícii ako boli nastavené.

Litrový trojvalec si odpracoval svoju premiéru v redakčnom teste Opla Adam Rocks, v Corse sme si ho odskúšali opäť. Jeho výkon bol nastavený na 85 kW, ale v ponuke je aj slabšie naladenie so silou 66 kW. V každom prípade, do Corsy sa silnejšia možnosť viac hodí, nakoľko zvláda aj dynamickejšiu jazdu.

Opel Corsa 3dv. 1.0 Turbo

Celohliníkový agregát vyniká bravúrnou kultivovanosťou, na čom majú podiel vyvažovací hriadeľ a ľahké vnútorné komponenty. Akurát po štarte spoznáte, koľko valcov pod kapotou pracuje, potom už nastupuje spomínaná kultivovanosť a so stúpajúcimi otáčkami aj celkom počúvateľný zvuk motora. Točí až za šesťtisíc otáčok za minútu, pričom prepad výkonu ani v týchto netypických otáčkach pre turbomotor som nezaznamenal.

S novým motorom dobre spolupracuje tiež novo vyvinutá šesťstupňová manuálna prevodovka s pomerne dlhými dráhami. Radí hladko, presne a motoru prepožičiava dve charakteristiky. Buď to hrá na ekonóma, na šestke dokáže jazdiť aj po meste alebo naopak na dvojke až štvorke krásne stúpa výkon, pričom tu hovoríme o rýchlosti až 160 km/h. Päťka a šestka sú skôr ekonomické stupne, kde pomaly auto slabne po výkonovej stránke, avšak zasa naopak stíchne a odber paliva sa spomalí.

Opel Corsa 3dv. 1.0 Turbo

Rozsiahle riadky o kvalite podvozkov značky Opel netreba opäť opakovať. Ten v Corse dostal nové tlmiče, zosilnený stabilizátor a spolu s jednoduchou zadnou nápravou sa pomerne dobre popasuje s nástrahami na cestách. Stabilizátor znížil náklony v zákrutách, Corsa sa krásne do každej “kľukatice“ vrhá s vervou.

Po týždni jazdenia uznávam, že hoci je technický základ rovnaký, Corsa v novom kabáte urobila značnú premenu k lepšiemu. Konkurovať dozaista bude novému Hyundaiu i20 a Fabii 3. generácii, ktoré mimochodom tiež v najbližšej dobe otestujeme.

Fotogaléria

Technické údaje

Motor
Typ motoru/usporiadanie valcov: Zážihový / Radové
Počet valcov/ventilov: 3 / 12
Zdvihový objem (cm3): 999
Najvyšší výkon (kW/ ot./min.): 85 / 5000 - 6000
Najvyšší krútiaci moment (Nm/ ot./min.): 170 / 1800 - 4500
Prevodovka typ/počet stupňov: M / 6
Jazdné výkony
Maximálna rýchlosť (km/h): 195
Zrýchlenie 0 - 100 km/h (s): 10,4
Spotreba mesto/mimo/kombi (l/100km): 6,0 / 4,2 / 4,9
Spotreba počas testu (l/100km): 5,5
Rozmery a hmotnosti
Dĺžka/Šírka/Výška vozidla (mm): 4021 / 1736 / 1479
Batožinový priestor - min./max. (l): 285 / 1090
Objem nádrže (l): 45
Pohotovostná hmotnosť/nosnosť (kg): 1178 / 472

Ceny

Základná cena: 7 990€
Cena verzie od: 10 290€
Cena testovanej verzie:
Autor
Ivan Kutálek

Ivan Kutálek

Hovorí sa, že jeho prvé slovo bolo "auto". Odmalička si k štvorkolesovým autám hľadal cestu, no viac ho zaujímali spoza volantu ako pod kapotou. Od svojich osemnástich sa venuje novinárskej činnosti a v roku 2010 založil webauto,sk, kde píše recenzie k autám, ktoré skutočne riadil.

Sorry no comment yet.

Leave a Comment

Facebook