Menu
  • Felicia už dávno nie je auto za 100 EUR
    Felicia už dávno nie je auto za 100 EUR
    • | Komentáre
    Pokiaľ majú vaši rodičia v garáži Feliciu, ktorá v živote nevidela mokré cesty a jazdila len počas sviatkov, dávajte na nich pozor, aby ju nepredali nejakým hochštaplerom za pár drobných. Felicia v pôvodnom a zachovalom stave dnes pokojne môže stáť 3 000 €.

Felicia už dávno nie je auto za 100 EUR

zdroj titulnej foto

Aby sa masovo vyrábané auto stalo vzácnym a začala stúpať jeho hodnota, musí prejsť typickým kolobehom života. Na začiatku ide o nový model, ktorého ceny sa pohybujú v päť až šesťciferných číslach. Počas nasledujúcich rokov nastane pokles hodnoty na štvorciferné čiastky, keďže daný model zastaral a prišiel jeho nástupca. Keď má auto 20 rokov, nachádza sa vo fáze, kedy je často výhodnejšie kúpiť druhé auto ako ,,darcu orgánov‘‘, než nakúpiť pár dielov, ktoré práve potrebujete. Ako darcovia končia autá, ktoré sú búrané či zožraté hrdzou a nemá zmysel ich opravovať vzhľadom na ich zostatkovú hodnotu.Škaredé kusy sú fuč a z tých pekných sa stanú zberateľské rarity. Obzvlášť veľkú hodnotu majú rôzne limitované edície či najvyššie stupne výbav.

Práve takejto Felicie sa jej pôvodný majiteľ rozhodol zbaviť za smiešnych 80 € formou ekologickej likvidácie. Ruku na srdce, kedy ste naposledy videli Feliciu s koženými sedadlami aj výplňami dverí, hliníkovými diskami a centrálnym zamykaním? Tento kus je navyše úplne bez korózie a nemá ani len ,,jazvy‘‘ po zdviháku. Dokonca aj kožené poťahy na sedadlách vyzerajú ako nové. Pracovník vrakoviska sa rozhodol, že nedopustí, aby takýto zberateľský kus skončil v drviči a ponúkol majiteľovi 160 €. Urobil dobre, pretože zachránil auto, za ktoré sú už dnes niektorí zberatelia ochotní zaplatiť pokojne aj 3 000 €.

zdroj foto

Škoda Felicia Fun je už roky zberateľsky cenný model. Zachovalé kusy v pôvodnom stave u nás nezoženiete za menej než 8 000 €, keďže bolo vyrobených len 4216 kusov. Mnohé z nich nemali ľahký život a skončili ako obúchané hrdzavé chudery, ktoré namiesto surfovej dosky vozili na korbe náradie a stavebný materiál...

zdroj foto

Podobnú hodnotu však môže mať aj úplne obyčajný hatchback. Určite ste už počuli niektoré z typických bazárových klišé o tom, ako 20-ročné auto patrilo starému pánovi, spravidla doktorovi či kňazovi, ktorý ním jazdil výhradne vo štvrtok na nákup a v nedeľu do kostola. V zime autom nejazdil a parkoval výhradne vo vykurovanej garáži. Väčšinou ide o klamstvo, ktorým sa predajca snaží zakryť podozrivo nízky počet najazdených kilometrov. Z času na čas sa ale objaví v ponuke auto, za aké by sa nehanbilo ani múzeum. Inzerent uvádza, že táto červená Felicia má najazdených len 13 615 km. Cena, za ktorú auto ponúka, je 6 000 €.

zdroj foto

Limitované edície ako napr. Mystery či Sport Line v pôvodnom zachovalom stave sa dnes pohybujú okolo 3 000 €, keďže Felicií Mystery sa vyrobilo len 3 000 kusov, čo je ešte menej, než v prípade Felicie Fun. Pokiaľ máte na Feliciu nostalgické spomienky z detstva či mladosti a premýšľate nad jej kúpou, teraz je ten najlepší čas. Ceny už nižšie neklesnú – práve naopak, budú už len stúpať. Ešte stále máte šancu nájsť garážované auto bez korózie po prvom majiteľovi, čo už sa bohužiaľ nedá povedať o starších škodovkách z osemdesiatych, sedemdesiatych a šesťdesiatych rokov.

Podobné články
Autor
Ján Kolbenhayer

Ján Kolbenhayer

Pôvodne chcel byť pilotom, ale keďže miluje všetko, čo vonia benzínom, smrdí naftou a tvorba mediálneho obsahu mu ide lepšie, než matematika, rozhodol sa stať motoristickým novinárom. Jazda športovým autom po zakrútených okreskách mu dáva aspoň trochu pocit, že pilotuje stíhačku.

Sorry no comment yet.

Leave a Comment

Facebook