Menu
  • Päť filmov, ktoré by mal vidieť každý milovník áut
    Päť filmov, ktoré by mal vidieť každý milovník áut
    • | Komentáre
    Neviete, čo s načatým večerom a autá sú váš život? Pripravil som si pre vás pár filmov, ktoré by ste určite nemali minúť.

5 filmov, ktoré by mal vidieť každý milovník áut

Rivali (Rush, 2013)

Trojnásobný majster sveta Formuly 1, ktorý sa pohádal s vlastným otcom a musel si vziať pôžičku, aby mohol začať rezať zákruty s rakúskou precíznosťou – to bol Niki Lauda. Omnoho menej sa ale hovorí o svalnatom playboyovi s dlhými blond vlasmi, ktorý sa potreboval pred každým závodom vyvracať a namiesto sponzorov nosil na svojej kombinéze nápis ,,sex – raňajky šampiónov‘‘. James Hunt a Niki Lauda – obaja sa hnali za titulom majstra sveta tak bezhlavo, až kým jeden z nich neskončil v plameňoch...

Rýchlo a Zbesilo: Tokijská Jazda (The Fast and the Furious: Tokyo Drift, 2006)

Niekoľkoposchodová garáž plná nádherne upravených japonských športiakov, v ktorej sa každú noc odohrávajú ilegálne závody v driftovaní. Vôňa benzínu a spálených gúm očarila aj Seana, ktorý pri prvom pokuse zapadnúť do tejto komunity rozbije požičaný Nissan Silvia S15. Aby splatil svoj dlh, začne namiesto jeho majiteľa pretekať a on ho na oplátku naučí jazdiť šmykom. Háčik je v tom, že Sean bol nútený sa do Japonska presťahovať práve kvôli problémom s ilegálnym pretekaním. Teraz sa dostal do problémov znova a jediným spôsobom, ako z tohto začarovaného kruhu von, je stať sa novým ,,Drift Kingom‘‘ v meste.

Trabantom až na koniec sveta (2014)

,,Pokiaľ chceme ísť na expedíciu, musíme mať Land Rover a GPS navigáciu – na to ale nemáme peniaze. Pôjdeme autom, ktoré nikto nechce, dajú nám ho zadarmo a orientovať sa budeme len pomocou mapy a kompasu.‘‘ Tak zneli slová Dana Přibáňa v roku 2007, keď išiel na svoju prvú expedíciu po Hodvábnej ceste. V jeho treťom cestopise sa vydáva do Južnej Ameriky, aby celému Česku, Slovensku ale aj Poľsku dokázal, že keď sa chce, tak to ide. Dva Trabanty, Jawa 250 a Fiat 126p s Poliakom na palube, ktorý počas expedície stihne stratiť svoj cestovný pas rovno dvakrát. Ideálna zostava na prekonanie 21 124 km naprieč Andami či najrozbitejšou diaľnicou sveta uprostred Amazonského dažďového pralesa... Autá sa neustále kazia, benzín v kanistroch sa nebezpečne rýchlo míňa, no ako sám náčelník expedície vraví: ,,Svet patrí tým, ktorí sa neposerú...‘‘

Autá 3 (Cars 3, 2017)

Všetci sme boli deťmi a niekde sa v nás vášeň k autám zrodiť musela. Prvý diel som videl ešte ako žiak základnej školy – ten tretí ako plnoletý a moje nadšenie bolo rovnaké, ak nie ešte väčšie. Ide síce o animovaný film, no ak by ste nevedeli, o aký film ide a niekto vám ho pustil so zaviazanými očami, pravdepodobne by ste si mysleli, že Bleskový McQueen, je niekto ako Taliansky Žrebec. Odhodlanosť, motivácia a chuť víťaziť srší z hlavného hrdinu rovnako, ako z Rockyho Balbou vo filme Rocky III, v ktorom bol zhodený z pomyselného piedestálu šampióna, no rozhodol sa naň vrátiť.

Taxi (1998)

Víno, gurmánske jedlo a komédie – tri veci, v ktorých Francúzi vynikajú. Ich automobily možno nie sú tak technologicky vycibrené, ako v prípade nemeckej konkurencie, no biely Peugeot 406 v tomto filme má automaticky vysúvateľný bodykit, zadné krídlo a výmena pneumatík či ŠPZ je záležitosťou jedného prepínača. Za jeho volantom sedí Daniel, ktorý sa revanšuje Emilovi – policajtovi, ktorý mu za rýchlu jazdu vzal vodičák a spoločne pátrajú po gangu červených Mercedesov, ktorý vykráda jednu banku za druhou.

 

Autor
Ján Kolbenhayer

Ján Kolbenhayer

Pôvodne chcel byť pilotom, ale keďže miluje všetko, čo vonia benzínom, smrdí naftou a tvorba mediálneho obsahu mu ide lepšie, než matematika, rozhodol sa stať motoristickým novinárom. Jazda športovým autom po zakrútených okreskách mu dáva aspoň trochu pocit, že pilotuje stíhačku.

Sorry no comment yet.

Leave a Comment

Facebook