Menu
  • Zomrel otec nesmrteľného Porche 911
    Zomrel otec nesmrteľného Porche 911
    • | Komentáre
    Vo veku 76 rokov opustil tento svet tvorca nezabudnuteľného automobilu Porche 911 a dizajnérsky génius Ferdinand Alexander Porche. Rakúsky Salzburg sa vo štvrtok 5. apríla ponoril do smútku.

Zomrel otec nesmrteľného Porche 911

Vo veku 76 rokov opustil tento svet tvorca nezabudnuteľného automobilu Porche 911 a dizajnérsky génius Ferdinand Alexander Porche. Rakúsky Salzburg sa vo štvrtok 5. apríla ponoril do smútku. Zomrel v ňom automobilový velikán F. A. Porche, ktorý svojim návrhárskym talentom predbehol vtedajšiu dobu o niekoľko desiatok rokov. No Butziho odkaz, ako rovesníci Ferdinanda prezývali sa nevytratil. Pôvodné Porche 911 sa stalo ikonou moderných športových vozidiel. Príbeh pretekárskeho automobilu s výkonom 160 koní, dvojlitrovým šesťvalcom chladeným vzduchom a štyrmi kotúčovými brzdami sa nerodil ľahko. Pôvodná verzia 911-ky, ktorú vnuk zakladateľa značky Porsche naprojektoval sa nestretla so súhlasom vtedajšieho hlavného dizajnéra Erwina Komenda. Ten inovatívny návrh neprijal a potajomky spravil niekoľko úprav. Na Butziho protest vzal jeho otec - Ferry Porsche koncept do vedľajšej dielne, kde spoločne vyhotovili prototyp, ktorý sa neskôr stal základom dizajnérskeho zmýšľania značky. Nové Porche bolo verejnosti predstavené 12. septembra 1963 na autosalóne vo Frankfurte.
[adsense]
Nástupca modelu 356 niesol najskôr označenie 901. S týmto číslom vyrobilo Porsche 82 kusov. Následne po prieťahoch s Peugeotom, ktorý mal na nulu v strede čísla patent, zmenil F. A. Porche názov na 911. Šéf skupiny Porche AG Matthias Müller napísal na pamiatku zosnulého velikána značky Porche Butziho nasledovné: „Ako tvorca vozidla Porsche 911 vtedy určil novú éru dizajnu, ktorá ovplyvňuje podobu našich športových vozidiel až do dneška.“ Prvotná verzia 911-ky sa tak stáva nesmrteľnou. A sú to práve jej jednoduché a zároveň geniálne línie, z ktorých moderné Porche neustále čerpá inšpiráciu. Napokon, najnovší model 991 je toho nesporným dôkazom.
Autor
Ivan Kutálek

Ivan Kutálek

Hovorí sa, že jeho prvé slovo bolo "auto". Odmalička si k štvorkolesovým autám hľadal cestu, no viac ho zaujímali spoza volantu ako pod kapotou. Od svojich osemnástich sa venuje novinárskej činnosti a v roku 2010 založil webauto,sk, kde píše recenzie k autám, ktoré skutočne riadil.

Sorry no comment yet.

Leave a Comment

Facebook