Menu
  • Vianočné trhy s novým Oplom Astra!
    Vianočné trhy s novým Oplom Astra!
    • | Foto 
    • | Komentáre
    V rámci decembrového predvianočného času sme pre vášnivých cestovateľov pripravili nevšedný roadtrip s návštevou vianočných trhov susedných krajín. Pozreli sme sa do Krakova, Budapešti, Košíc a Viedne.

Vianočné trhy s novým Oplom Astra!

Nebaví vás navštevovať každoročne tie isté slovenské mestá? Máte chuť vyjsť si pred Vianocami na rodinný výlet a nadýchať sa tejto čarovnej atmosféry v zahraničí? Ak ste si na tieto otázky odpovedali „áno“, ostaňte pri čítaní nášho roadtripu. Pomôžem vám so správnym výberom mesta.

Opel Astra

Na bezproblémové zdolanie všetkých miest som si vybral za spoločníka úplne nový Opel Astra s naftovým motorom 1.6 CDTI. Všetky mestá by sa nedali pobehať za jeden deň, preto sme využili pomoc. O ubytovanie sa postarala cestovná kancelária AJMAX TRAVEL s.r.o. sídliaca v Trnave na Hlavnej ulici 29. Vďaka nej sme bývali v štvorhviezdičkových hoteloch za prijateľnú cenu len desať minút autom od centra.

[adsense]

Do Krakova to chvíľu potrvá

Poľské mestečko Krakov bude zaujímavé z hľadiska dosahu pre severnú časť obyvateľstva Slovenska. My sme však začali našu púť od Bratislavy. Časovo počítajte cestu na minimálne štyri a pol hodiny. Vyberať si viete z dvoch trás, jedna naviguje cez Brno, Olomouc, Ostravu až na Katowice a Krakov a druhá, o sto kilometrov kratšia, no časovo rovnako zdĺhavá vedie po D1 do Žiliny a odtiaľ už závisí od aktualizácií a výpočtu navigácie, či sa prejdete kúsok Českom alebo prídete rovno do Poľska.

Vianočné trhy Krakov - Košice - Budapešť - Viedeň 201525

S novým Oplom Astra som sa zžil po pár kilometroch jazdy. Páčil sa mi pružný naftový motor, ktorý na diaľnici neotravoval hlukom a vypýtal si len okolo šesť litrov nafty. Preplietanie okresnými cestami zrazilo apetít na priemer 5,4 litra na 100 km. Po 400 km jazdy som vychádzal z auta uvoľnený, vôbec nie unavený. Nasledoval check-in v hoteli a potom hor sa na krakovské vianočné trhy.

Odvoz v kočiari, strašidelná budova, vianočné trhy, to všetko v Krakove

Vianočné trhy sa nachádzajú priamo na hlavnom námestí starého mesta. Sú tu nielen stánky s občerstvením od výmyslu sveta. Klobása, vianočný punč, či iné dobroty nasýtia vaše žalúdky a urobia primeraný vír v peňaženke. Následne sa môžete presunúť do Sukiennice, jednej z najvýznamnejších historických budov v centre, kde nájdete kopu stánkov so suvenírmi, bižutériou, ale aj drahším tovarom.

Vianocne trhy 2015

Námestie v Krakove ponúka návštevníkom množstvo atrakcií. Pokiaľ nemáte čas alebo nechcete investovať peniaze na vstupy do rôznych kultúrnych pamiatok, potom odporúčam vyskúšať jednu z atrakcií priamo na námestí. Vaša drahá polovička isto ocení krátky odvoz okolo vianočných trhov v kočiari.

Vianocne trhy 2015

Druhá zaujímavá atrakcia je vhodná pre mladšie ročníky a rodiny s deťmi. Je to taká strašidelná budova, v ktorej musíte lúštiť logické hádanky, aby ste sa dostali von, inak vás „zabijú“ strašidelné bytosti. Dom nájdete na Floriánskej ulici. Takúto atrakciu poznáme už zo Slovenska, avšak rozhodne nie v rovnakom meradle. V Krakove to je na úrovni, skutočne sa veľakrát zľaknete a odchádzať budete so super adrenalínovým pocitom.

[adsense]

Vianočné trhy v Košiciach na skok – večer si zájdete akurát tak do baru

Cestou z Krakova sme si to nadišli do Košíc. Pôjdete opäť po okresných cestách, na diaľnicu narazíte až od Prešova. Hoci sa ide pomalým tempom, cesta vám poskytne peknú scenériu Vysokých Tatier. Normálnym tempom ste v Košiciach za tri hodinky. Náš Opel Astra preukázal perfektné jazdné vlastnosti na kľukatých cestičkách poľského a slovenského vidieku. Podvozok filtroval nerovnosti a poskytoval želanú stabilitu.

Vianocne trhy 2015

Kultúrne mesto Európy by malo tiež potešiť výdatnou atmosférou. Stánky sú situované na Hlavnej ulici v centre mesta a pri obchodnom centre Aupark. Vybavenosť jednotlivých stánkov ujde, no výzdoba a možnosti atrakcií vo večerných hodinách cudzích turistov moc neohromí. Otvorené sú len kaviarne, bary, reštaurácie a diskotéky. Na chvíľu zabaví aspoň kultúrny program konajúci sa na postavenom pódiu kúsok od divadla. V zime si však pred ním moc nepostojíte a radšej zamierite do otvorených barov.

[adsense]

Z Budapešti nám spadli sánky na ústach

Z Košíc do Budapešti vedie takmer stále diaľnica. Za Košicami sa napojíte na Kechnec a po hranice si to šiniete 130 km/h. Potom nasleduje v Maďarsku presun cca 70 kilometrovým úsekom okresných ciest. Od Miskolcu sa napájate na diaľnicu M3, ktorá mieri priamo do Budapešti.

Vianocne trhy 2015

Cestovná agentúra AJMAX TRAVEL s.r.o. si dala záležať s výberom nami požadovaného hotelu štvorhviezdičkovej kategórie. Mali sme ho opäť desať minút od centra autom. Toto mesto zaujme nielen samotným starým mestom. Nečudujem sa, že sa tu točí množstvo zahraničných filmov, nakoľko na každom kroku sa pred vašimi očami objaví monumentálna kultúrna stavba.

Vianocne trhy 2015

Či ide o parlament, zámok, kostoly alebo katedrály. Hlavné mesto Maďarska nešetrí na osvetlení, ani vianočnej výzdobe! Príde mi to tu ako v nejakom mimoriadnom veľkomeste typu New York, Paríž, či Londýn. Staré mesto, kde nájdete samotné vianočné trhy je dobre organizačne zvládnuté. Množstvo parkovacích domov v tesnej blízkosti centra poskytuje bezpečné útočisko pre vaše auto. Cenovo to tu vychádza zhruba za 1€ na hodinu po šiestej večer a 2€ cez deň. To ani v Bratislave lepšie neobídete.

Vianocne trhy 2015

Vianočné trhy sa nachádzajú až na troch miestach. Všetko prehľadne nájdete vďaka dostupným mapám na každom kroku. Zo všetkých troch trhovísk sa mi páčili tie pred Bazilikou sv. Štefana. Pred ním sú stánky. V strede námestia je vianočný stromček, okolo ktorého je malé klzisko. Okrem toho, v každej uličke od námestia nájdete pekné kaviarne s vyhriatymi terasami. Jediné, čo sa mi ozaj nepáčilo, bolo prehustenie ľudí. Preplietali ste sa pomedzi nich ako na festivalovom koncerte.

[adsense]

Viedeň patrí „Blavákom“

Rakúske hlavné mesto  dáva každoročne výbornú lekciu Bratislave. Množstvo obyvateľov z tohto mesta radšej prejde 60 km do Viedne, aby spoznalo aké majú byť tie správne trhy. Nie je to len o kultúrnych pamiatkach, ale aj o roztrúsení stánkov po viacerých miestach v rámci centra mesta. Vo Viedni zaparkujete tiež priamo pri vianočných trhoch. My sme využili parkovisko pri múzeu. Stojí 2€/h a auto máte schované v podzemí.

Vianocne trhy 2015

Samotné trhy sú pekné, tiež tu lákajú ľudí na všelijaké maškrty, no cena zasa odrádza. Klobása vyjde na 6€, čo už je naozaj dosť. Krakov, Košice aj Budapešť boli cenovo prístupnejšie. Viac menej som sa porozhliadol. Nie sú tu žiadne pomimo atrakcie, akurát kultúrne pamiatky, čo zaberú niekoľko hodín času.

[adsense]

Vyhrala Budapešť

Na novom Opli Astra sme precestovali kvôli vianočným trhom bez mála 1600 km. Najviac zážitkov nám poskytla Budapešť svojou výzdobou, vysvietením hlavných budov a rozsiatymi stánkami na viacerých miestach v starom meste. Okrem toho je tu aj veľký kolotoč, ktorý za 8€ / dosp. os. poskytne famózny výhľad na celé mesto z vtáčej perspektívy.

Vianocne trhy 2015

Opel Astra obstál na výbornú

Na iných stránkach Webauto.sk sa dočítate z redakčného testu viac informácií o samotnom aute, ktoré nám robilo spoločnosť. V skratke chválim nový nemecký hatchback. Konkurentov odbúra LED Matrix svetlami (viac o nich v teste), ktoré som často využíval hlavne na frekventovaných úsekoch okresných ciest v noci.

  • V galérii sú fotky v poradí Krakov, Košice, Budapešť a Viedeň

Fotogaléria

Autor
Ivan Kutálek

Ivan Kutálek

Hovorí sa, že jeho prvé slovo bolo "auto". Odmalička si k štvorkolesovým autám hľadal cestu, no viac ho zaujímali spoza volantu ako pod kapotou. Od svojich osemnástich sa venuje novinárskej činnosti a v roku 2010 založil webauto,sk, kde píše recenzie k autám, ktoré skutočne riadil.

Sorry no comment yet.

Leave a Comment

Facebook