Menu
 • Návrat do autoškoly
  Návrat do autoškoly
  • | Foto 
  • | Tech. údaje  
  • | Komentáre
  Nadišiel čas pozrieť sa na zúbok lacnejšej motorizácii z portfólia Peugeotov 208. V lete sme osedlali naftovú motorizáciu 1.6 e-HDi, ale tá nie je skrz cenu veľmi obľúbená voľba pre šetrného Slováka. Možno zaujme motor 1.2 VTi.

Peugeot 208 1.2 VTi

O dizajne, technológiách aj jazdných vlastnostiach sme sa rozpísali už v minulom teste, tento bude teda riadne skrátený. Zameraný hlavne na motor, spotrebu a hladinu hluku v kabíne.

Poviem vám, od 208-čky som čakal všeličo, ale že sa za volantom budem cítiť ako žiak v autoškole, to by ma rozhodne nenapadlo ani vo sne. S predošlou motorizáciou som nemal problém rozbehnúť sa bez tzv. syndrómu „autoškolného cuknutia“, no spojka v tomto modeli s motorom 1.2 VTi ma potrápila v podstate celý týždeň a nikdy som sa necítil tak potupene pri odovzdávaní auta ako v tomto prípade. Začnime štartovaním.

Pod kapotou pracujú len tri valce, ktoré majú typický akustický prejav v kabíne. Nie sú nejako zvlášť počuť v pracovnom tempe, iba pri štartovaní a rozbiehaní sa. Pri trojvalcoch je známi rýchly nástup krútiaceho momentu a razantný pokles ťahu za stredným pásmom otáčok. Peugeot 208 je toho učebnicovým príkladom, na nič sa nehrá. Je to ideálny živý pracant v meste so spotrebou atakujúcou maximálne šesť litrov na sto kilometrov, no mne sa podarilo podkopať pod päť litrov na okresnej ceste v nezaťaženom stave.

Peugeot 208 1.2 VTi

Džungle veľkomiest a mimomestské aglomerácie zvláda agregát s nadhľadom. Na diaľnici nie je už úplne doma, prejavuje sa vyšším hlukom v kabíne a tri valce začínajú byť smädnejšie (cca 6,5 l/100km pri 130km/h).  S prevodovými stupňami sa vodič nemusí moc hrať, krútiaci moment totiž nastupuje už od 2750 ot./min. V meste to znamená 50km/h na štvorke s apetítom len 4,5 l/100km pri ustálenej rýchlosti. Päťka motor pri tejto rýchlosti dusí.

[adsense]

Vrátim sa ešte k tomu spomínanému syndrómu. Dostal som vynikajúci nápad pre inštruktorov autoškoly. Kúpte túto motorizáciu a žiaci sa naučia po náročnom tréningu rozbiehať na každom aute brilantne, pretože v inom aute to pôjde ľahšie.

So spojkou aspoň v konkrétne tomto modeli mali problém viaceré osoby, nielen ja. Je veľmi citlivá a zle nastavená. Je malý priestor medzi tým, aby ste sa rozbehli bez cuknutia alebo bez vrndžania motora naprázdno pridržaním spojkového pedála tesne pred záberom. Akoby bol krútiaci moment nedostačujúci. Najviac to pocítite v kolóne, kedy sa tomuto nevyhnete a musíte mať pevné nervy. Ďalšia neobvyklá zvláštnosť 1.2 VTi je slabý synchrón na prvom prevodovom stupni. Ak vypustíte spojku a necháte auto jazdiť v dopravnej zápche len na krútiak, je to v pohode, ale skúste čo i len najjemnejšie pridať plyn a auto ide akoby na skákavý benzín. Podobný scenár sa deje aj opačne, kedy držíte plyn na jednotke a uvoľníte pedál, auto opäť poskočí, citeľne. Preto sa tu cítite ako v autoškole.

Peugeot 208 1.2 VTi

Napriek neobyčajnému zážitku so spojkou, na ktorú som si pri konci testu ako tak zvykol nemám výhrady na tento motor. S ľahkou karosériou nemá problémy a odvezie pokojne aj štyri osoby bez poľavenia výkonu. Posledný postreh z testu ma ubezpečil v tvrdení, že ak si vyberiete „balónový“ profil pneumatík, Peugeot 208 jazdí na našich cestách nonšalantne.

Cenníková cena za päťdverovú verziu s motorom 1.2 VTi začína na 10 990€ a je dostupná v prvých dvoch stupňoch výbavy z troch ponúkaných. Ak auto neplánujete používať prevažne na dlhé cesty, tak s týmto motorom budete spokojní.

Fotogaléria

Technické údaje

Motor
Typ motoru/usporiadanie valcov: Zážihový / Radové
Počet valcov/ventilov: 3 / 12
Zdvihový objem (cm3): 1199
Najvyšší výkon (kW/ ot./min.): 60 / 6000
Najvyšší krútiaci moment (Nm/ ot./min.): 118 / 2750
Prevodovka typ/počet stupňov: M / 5
Jazdné výkony
Maximálna rýchlosť (km/h): 175
Zrýchlenie 0 - 100 km/h (s): 12,2
Spotreba mesto/mimo/kombi (l/100km): 5,5 / 3,9 / 4,5
Spotreba počas testu (l/100km): 5,7
Rozmery a hmotnosti
Dĺžka/Šírka/Výška vozidla (mm): 3962 / 1739 / 1460
Batožinový priestor - min./max. (l): 285 / 1076
Objem nádrže (l): 50
Pohotovostná hmotnosť/nosnosť (kg): 1168 / 362

Ceny

Základná cena: 10 590€
Cena verzie od: 10 990€
Cena testovanej verzie:
Autor
Ivan Kutálek

Ivan Kutálek

Hovorí sa, že jeho prvé slovo bolo "auto". Odmalička si k štvorkolesovým autám hľadal cestu, no viac ho zaujímali spoza volantu ako pod kapotou. Od svojich osemnástich sa venuje novinárskej činnosti a v roku 2010 založil webauto,sk, kde píše recenzie k autám, ktoré skutočne riadil.

Sorry no comment yet.

Leave a Comment

Facebook