Menu
  • Mníchov pre každého
    Mníchov pre každého
    • | Foto 
    • | Komentáre
    Milovníci Nemecka, upriamte pozornosť na tento cestopis. Navštívili sme tretiu najvýznamnejšiu metropolu Nemecka – Mníchov. A že stojí za návštevu aj mimo Októberfestu sa dočítate v najbližších riadkoch.

Mníchov pre každého

Teleportácia s BMW

Mníchov leží na juhu Nemecka a je tretím najväčším mestom štátu. Vybrali sme sa ho poriadne prezrieť a to nielen z kultúrneho hľadiska. Futbal, BMW múzeum a prehliadka Nymphenburgského paláca boli rozplánované na tri dni. Metropolu sme navštívili, ako inak, autom. Ale nie hocakým. Veď, keď už tu sídli automobilový závod BMW a aj samotné BMW múzeum, bol by hriech ísť sem s inou značkou. Slovenský import BMW nám zapožičal na túto cestu ideálny diaľničný koráb s označením 535d xDrive.

BMW 535d F10

V jedno pochmúrnejšie piatkové ráno nastupujeme do naleštenej šedej limuzíny. Vnútri nás víta veľkorysý priestor a komfort zároveň. Ja, ako vodič, sa teším na šoférovanie. Pod kapotou drieme totiž 313 koníkov, ktoré treba riadne prevetrať na nemeckých diaľniciach. Len, čo volím najrýchlejšiu cestu v navigácii cez ovládač iDrive, akoby som sa do Mníchova z Bratislavy teleportoval. Cesta nám trvala iba 6 hodín s troma zastaveniami. Hojne som využíval neobmedzenú rýchlosť na 30 kilometrových úsekoch Nemecka, čo príchod skrátilo takmer o hodinu. Z limuzíny vystupovali pasažieri čerství, vrátane mňa.

BMW 535d F10 - 250 km/h

Ponáhľali sme sa na futbal

Do Mníchova som sa chystal už minulý rok na jeseň. Plány mi pretrhli ceny za ubytovanie v priebehu konajúceho sa Októberfestu. Nielenže boli vtedy ceny asi o 500% vyššie ako bežne, ono ani hotely, priváty, či penzióny už neboli voľné. Jarné obdobie je z pohľadu ceny dostupnejšie pre bežného turistu. Za jednu noc v penzióne zaplatíte približne 22€ až 25€ na osobu. Často však bez raňajok.

Allianz Arena

Po úspešnom Check-ine nás čakala v podvečerných hodinách prvá zastávka, futbalový štadión Allianz Arena. Vrelo ho odporúčam navštíviť, aj keď nie ste fanúšikovia tohto loptového športu. Je to monumentálna moderná stavba, ktorá stojí minimálne za odfotenie. Nám to však nestačilo a išli sme si vyskúšať aj pravú futbalovú atmosféru. Druholigový zápas znamenal vyše 18 000 návštevníkov, čo bola asi štvrtina kapacity Allianz Areny.

Allianz Arena

Koľko sme vysolili za vstupenky? V predpredaji stáli najlacnejšie 14€ + 10€ za parkovanie na jedno auto. Stačilo prísť cca 30 minút pred zápasom, organizáciu zvládli Nemci naozaj bravúrne. Na takýto „nápor“ ľudí sú asi zvyknutí. Kým na našich slovenských futbalových podujatiach sa bojí ísť človek bez helmy kvôli bitkám, na tomto nemeckom štadióne boli fanúšikovia veselí, neškodní a samozrejme podnapití.

BMW múzeum nesklamalo

Druhý deň sme si rozdelili na dve časti. Tá prvá patrila obhliadke BMW múzea. Vzhľadom na fakt, že milujem autá aj históriu okolo nich, návštevu som si mimoriadne vychutnal. Za jeden dospelý lístok zaplatíte 10€. Komu nešmakuje história, môže navštíviť zdarma BMW Welt. Je to budova, v ktorej sú vystavené aktuálne modely automobilky a na všetkých vás ochotne prevezú. Ale vráťme sa pekne do múzea.

BMW Múzeum

Návštevné hodiny začínajú od desiatej hodiny a otvorené je aj cez víkendy. Vyčleňte si minimálne dve hodiny času na pohodlné prehliadnutie všetkých vystavených exponátov. V modernej budove sa nachádzajú hádam všetky najzaujímavejšie modely značky BMW od jej vzniku pred sto rokmi. Uvidíte naživo také skvosty ako BMW 303, BMW M1, prvú sedmičku, Rolls-Royce Ghost alebo množstvo veteránov z motoriek. Netušil som, že už v 30. rokoch minulého storočia dokázali dosiahnuť až 220 km/h.

BMW Múzeum

Slzy dojatia prišli na mňa v originálnej predajni, kde z každej steny boli od vrchu po spodok vystavené modely áut rôznych veľkostí na predaj. Keby som mal voľných zhruba 50 tisíc euro, asi si každý kúpim. Toto miesto si skutočne najviac užije milovník značky, alebo rovno fanatik. Nesnažte sa tam nalákať so sebou človeka, ktorý nemá náklonnosť aspoň k autám. Naopak, videl som na vlastné oči, že rovnako ako ja, boli z múzea unesené deti! Pre lepšiu predstavu nájdete pod textom na webe rozsiahlu fotogalériu toho najlepšieho.

BMW Múzeum

V centre neviete kam skôr

Tradične, nemohli sme vynechať ani návštevu centra Mníchova. Poldňa vám hádam ani nebude stačiť, pokiaľ túžite niektoré pamiatky pozrieť tiež zvnútra. My sme si zmapovali tie najhlavnejšie stavby, medzi ktoré patrí napríklad nová radnica (Neus Rathaus), námestie Marienplatz, kostol sv. Petra, Glockenspiel am Rathausturm alebo kostol Frauenkirche a mnoho ďalších.

Mníchov

Výborne vám pomôže nejaká turistická mapa, ktorú dostanete kdekoľvek na recepcii hotela alebo v stánku so suvenírmi. K niektorým vzdialenejším pamiatkam vedú priamo zástavky metra. No pre turistov je asi najhlavnejšie práve námestie Marienplatz. Odtiaľ viete podniknúť okružnú pešiu obhliadku vyššie spomenutých pamiatok. Nie sú tak roztrúsené po širokom okolí ako v Miláne, ktoré sme si zmapovali mesiac dozadu.

Mníchov

Vážení! Tí, ktorí holdujú pivu nesmú obísť budovu Hofbräuhaus. To je svätyňa medzi pivnými barmi. Miesto, kde je permanentne aspoň 400 ľudí nahusto usedených za drevenými stolmi. Pivo sa tu popíja z litrových krígľov a jeho cena sa pohybuje od 8€ vyššie. Budova je rozlohou obrovská, no aj tak je tu umenie nájsť voľný stôl.

Mníchov

Sobotnú dennú prehliadku mesta zakončujeme opäť pri BMW múzeu. Kúsok od neho sa týči do výšky Olympijská veža vysoká až 291 metrov. Bola postavená pri príležitosti XX. letných olympijských hier v roku 1972. V jej okolí sa nachádza rozsiahly park s menšími štadiónmi, ktoré slúžia dnes aj pre verejnosť a klasické súťažné podujatia.

Mníchov

Na nohy náročný palác Nymphenburg

Na nedeľňajší program sme si nechali Nymphenburgský palác. Pokiaľ sa potrebujete zmordovať chodením, vidieť viacero múzeí naraz, baví vás pozerať panské izby, domy a samotný palác, potom je to ideálne miesto na zabitie ďalšieho poldňa v Mníchove. Od centra trvá cesta autom asi 30 minút, no stále sa palác nachádza priamo v meste.

Mníchov

Na prehliadku nám vyšlo ideálne slnečné počasie. Turisti si môžu vybrať, začo chcú zaplatiť. Buď osobitne za každú prehliadku budovy a múzea, prípadne celodenný lístok. Ten vychádza pre dospelú osobu na 11,50€. Okrem spomenutých budov je v cene zahrnutá aj obhliadka obrovských záhrad za palácom. No skrátka ideálne romantické miestečko pre zaľúbených, pre dôchodcov alebo rodiny s deťmi.

Mníchov

Mníchov je úžasné mesto. Dovolím si tvrdiť, že z našich doterajších podniknutých mestských cestopisov si zaslúži prvenstvo. Ponúkne automobilovým aj futbalovým fanúšikom priestor a kultúrne sa tu dá tiež vyžiť. Na takýto trojdňový výlet rátajte minimálne so 150€ vreckovým.

Fotogaléria

Autor
Ivan Kutálek

Ivan Kutálek

Hovorí sa, že jeho prvé slovo bolo "auto". Odmalička si k štvorkolesovým autám hľadal cestu, no viac ho zaujímali spoza volantu ako pod kapotou. Od svojich osemnástich sa venuje novinárskej činnosti a v roku 2010 založil webauto,sk, kde píše recenzie k autám, ktoré skutočne riadil.

Sorry no comment yet.

Leave a Comment

Instagram

Load More

Facebook