Menu
  • Berlín drsný ako medveď
    Berlín drsný ako medveď
    • | Foto 
    • | Komentáre
    Milujete históriu, kultúru, vedu alebo politiku? Našli sme pre Vás ideálny tip! Existuje jedno významné mesto v Európe, ktoré sa azda najviac spája s druhou svetovou vojnou. Strávili sme víkend v Berlíne.

Berlín drsný ako medveď

Berlín je hlavným mestom Nemecka, sídli tu vláda, združujú sa vedecké a kultúrne podujatia a turisti ho navštevujú skrz jeho slávnu i neslávnu minulosť. Vybrali sme sa sem s Hondou Civic a o hľadanie ideálneho pobytu sa nám postarala cestovná agentúra AJMAX TRAVEL s.r.o z Trnavy.

Česko vytrasie, Nemecko poskytne slobodu

Ak si zvolíte za dopravný prostriedok auto ako aj my Hondu Civic s benzínovým motorom 1.8 i-VTEC, odporúčame zvoliť trasu cez Českú republiku. V podstate cestujete skoro stále po diaľniciach. Iba približne 30 kilometrov strávite na okresných cestách pred Ústím nad Labem. Ani v čase hromadného návalu migrantov do Nemecka sme nemali problém prejsť hraničným prechodom „Krásny Les/Breitenau“.

[adsense]

Kým známa česká diaľnica nás vyklepala (postupne betónové panely nahrádza asfalt), v Nemecku sme si užívali slobodu komfortu, rýchlosti a to všetko bez potreby kupovať diaľničnú známku. Je pravdou, že nemecký diaľničný raj sa od roku 2016 obmedzí kvôli spoplatneniu, stále tu však môžete na vybraných úsekoch jazdiť neobmedzenou rýchlosťou. My sme si tento komfort s Hondou Civic užívali ako sa len dalo. Maximálnu rýchlosť 215 km/h síce dosiahne, no lepší pocit z ovládateľnosti bol zhruba pri 190 km/h.

S Hondou a AJMAX TRAVEL s.r.o. z Trnavy maximálne spokojní

Z Bratislavy sme vyrazili o siedmej ráno a do Berlína dorazili o 14:30. Zdržali nás práce na ceste, občasné prestávky a niekedy troška zahaprovala navigácia v Civicu, ktorá navádzala za Brnom chvíľu 200 kilometrov mimo zvolenej trasy. Našťastie som si to všimol a reštartoval navádzanie.

Berlin so Civicom

Hlavné mesto Nemecka sa nám predstavilo v slnečnom počasí. Prvé kilometre v uliciach Berlína načerpávame miestnu atmosféru a blížime sa k hotelu, ktorý nám zabezpečila cestovná agentúra AJMAX TRAVEL s.r.o. z Trnavy. Požiadavka bola jednoduchá, chceli sme bývať 10-15 min od centra autom alebo MHD. Splnené! Sme spokojní, dokonca nemusíme riešiť parkovné. Ubytovali sme sa v mestskej časti MOABIT.

Neváhajte a prejdite Berlín na MHD

Ešte než prejdem k pamiatkam, treba vedieť, že najideálnejšie presuny po Berlíne zabezpečuje sofistikovaná mestská doprava vrátane metra. Denný dospelý lístok do všetkých zón Berlína (A,B,C) vyjde na 7,20€ a platí do tretej hodiny rána nasledujúceho dňa. Taktiež sa oplatí kúpiť dvojhodinový lístok za 2,70€, pokiaľ ste ďaleko od hotela večer a nechcete míňať veľa peňazí na TAXI.

[adsense]

Dva ani tri dni by nestačili na to, aby ste si prešli všetky pamiatky mesta alebo sa zúčastnili mnohých podujatí. Skrz menej času sme si teda vybrali tie najpodstatnejšie, ktoré by návštevník Berlína nemal zmeškať. Pri všetkých boli sošky medveďa, čo sme spočiatku nechápali, no na konci článku pochopíte.

10 najstrategickejších pamiatok mesta a medvede...

Začíname pri Berlínskom parlamente, nachádzajúcom sa kúsok od rieky Spree. Je to monumentálna stavba. Postavená bola v roku 1894 a do roku 1933 slúžila ako budova Ríšskeho snemu. Počas druhej svetovej vojny čelila viacerým vzdušným náletom a hrozilo jej zbúranie. Po vojne slúžila ako múzeum a od roku 1999, kedy bola rekonštruovaná tam zasadá dnešná vláda Nemecka.

Berlin so Civicom

Prechádzame len niekoľko metrov ďalej k symbolickej pamiatke rozdelenia a zjednotenia Nemecka. Brandenburská brána postavená z pieskovca stojí od roku 1734. V minulosti plnila úlohu colnej brány v opevnenom Berlíne. Aj táto pamiatka prežila bombardovanie. V 50-tich rokoch ju kompletne zreštaurovali.

Berlin so Civicom

Ďalšia zastávka je opäť len pár metrov od tej predchádzajúcej. Pomník zavraždeným Židom Európy postavený v rokoch 2003 až 2005 púta turistov svojim nevšedným stvárnením. Skladá sa z 2711 kusov betónových kvádrov nerovnakých veľkostí na vlnitej podlahe o rozlohe 13 100 metrov štvorcových. V podzemí je múzeum s knižnicou a menami všetkých obetí holokaustu. Po tele vám isto prejdú zimomriavky.

Berlin so Civicom

Postupujeme ďalej smerom na východ pešo po hlavnej triede ulicou Unter den Lipen (Pod lipou). Naľavo i vpravo nachádzame množstvo obchodíkov so suvenírmi, luxusné predajne áut a ďalšie pamiatky ako Bebelplatz (miesto, kde nacisti zorganizovali pálenie kníh), Lust Garten alebo Berlínska katedrála svätej Hedvigy, z ktorej je možný krásny výhľad na mesto z medenej veže.

Berlin so Civicom

Na každom kroku si máte čo fotiť, avšak v nejednom zábere sa v pozadí objaví 368 metrov vysoká televízna veža. Nachádza sa na nej pozorovateľňa s otáčajúcou reštauráciou, no musí vám postačiť výška 207 metrov. Cena je okolo 13€.

Berlin so Civicom

Cez víkendy sa konajú v meste takzvané blšie trhy. Ten najlepší sme videli osobne, nájdete ho kúsok od televíznej veže pri stanici metra Alexanderplatz. Umelecké diela tu predávajú skutoční umelci. S cenami sa dá vyjednávať.

Berlin so Civicom

Dva-tri kilometre od centra uvidíte berlínsky múr, ktorý v čase studenej vojny oddeľoval mesto aj Európu  respektíve východnú časť socializmu od tej západnej demokratickej a to v rokoch 1961 až 1989. Meral až 165 kilometrov. Momentálne slúži ako výborná plocha pre sprejerov.

Berlin so Civicom

Po obhliadnutí múra stáčame smer na západ mesta až sa dostávame na Ulicu 17. Júna, ktorá nás privádza k veľkému kruhovému objazdu. V jeho strede dominuje berlínsky víťazný stĺp, symbolizuje víťazstvo Pruska v Dánsko-pruskej vojne. Na výšku meria 67 m.

Berlin so Civicom

Na mape poskytnutej z hotela hľadám mestskú radnicu. Mesto má vlastne dve, jedna bola pre západnú časť a jedna pre východnú. Na fotke vidíte tú západnú. Červená radnica bývalého východného bloku stojí pri Alexanderplatz a nájdete ju v galérii s nočnými fotkami.

Berlin so Civicom

Desiatku uzatvára Charlottenburg palác. Majestátna stavba postavená koncom 17 storočia je najväčším palácom v Berlíne. Použilo sa tu množstvo dekorácií z barokového a rokokového štýlu. K stavbe prináležia obrovské záhrady, veľké nádvorie a divadlo.

Berlin so Civicom

Domáci sú bez nálady, neraz stretnete bezdomovcov a sošky s medveďami...

Centrum Berlína pôsobí čisto a vyspelo. Stretnete sa tu s rôznymi etnickými skupinami ľudí. Celková atmosféra je však mierne pochmúrna, z domácich sa nikto neusmieva, nikto neprejavuje emócie. Sem tam stretnete bezdomovcov žobrajúcich alebo spiacich pod mostom, to ma osobne asi najviac prekvapilo. V centre mesta blízko parlamentu by ste to nečakali.

Berlin so Civicom

V závislosti od času a peňazí si viete naplánovať veľa ďalších návštev mesta. Pre rodiny s deťmi rozhodne odporúčame navštíviť zoologickú záhradu. Historici nesmú prehliadnuť všetky vyššie spomenuté pamiatky aj zvnútra a samozrejme majú na výber rôzne múzeá.

Na záver prečo ten medveď všade?

Berlín je nevšedné mesto a hoci je jeho minulosť mrazivá, rozhodne stojí za návštevu. Celý čas som nevedel pochopiť, prečo je na každom kroku tohto mesta soška medveďa. Je to symbol mesta, charakterizuje jeho silu, drsnosť a schopnosť prispôsobiť sa podmienkam (vojna, turizmus, vláda) a pritom je z určitého pohľadu i roztomilý.

Fotogaléria

Autor
Ivan Kutálek

Ivan Kutálek

Hovorí sa, že jeho prvé slovo bolo "auto". Odmalička si k štvorkolesovým autám hľadal cestu, no viac ho zaujímali spoza volantu ako pod kapotou. Od svojich osemnástich sa venuje novinárskej činnosti a v roku 2010 založil webauto,sk, kde píše recenzie k autám, ktoré skutočne riadil.

Sorry no comment yet.

Leave a Comment

Facebook