Menu
  • Ako odhadnúť škodu po víchrici
    Ako odhadnúť škodu po víchrici
    • | Komentáre
    Niektorí z vás si možno našli nemilé prekvapenie v podobe spadnutého stromu na vašom aute. Dobrá poistka dokáže pokryť aj takéto škody. Ako však odhadnúť ich výšku ak poistený nie ste a má vôbec zmysel vaše auto opravovať?

Ako odhadnúť škodu po víchrici

Európou sa prehnala víchrica Sabine, ktorá nabrala silu orkánu. Čo sa týka Slovenska, najväčšie škody napáchala na severe a západe krajiny. Lámala stromy, odnášala strechy a vzala si aj niekoľko ľudských životov.

Zdroj foto

Ak máte uzavretú poistku proti živelným pohromám, pokúste sa zabrániť ďalšiemu poškodeniu vozidla (napr. dažďom) a čím skôr privolajte likvidátora poistných udalostí. Pokiaľ vaše auto poškodila odfúknutá strecha, je možné, aby vám bola škoda preplatená v rámci poistenia vašej nehnuteľnosti. Náhradu škody môžete vymáhať aj od mesta, pokiaľ išlo o jeho majetok, ktorého padajúca strecha poškodila vaše vozidlo.

Zdroj foto

Bežné sú prípady, v ktorých spadne na cestu strom a vodič auta doň narazí. Ak vystrelí airbag, vedzte, že škoda pravdepodobne nebude nižšia než 4 000 € a je na mieste privolať políciu. Vymeniť rozbité čelné sklo na Felicii stojí asi len 60 €. V prípade moderného auta však počítajte s cenou 300 € až 2 000 €. Záleží, či je sklo vybavené vyhrievaním, head-up displejom alebo rôznymi senzormi od výmyslu sveta. Lakovanie jedného dielu stojí okolo 150 €, k čomu je potrebné pripočítať cenu za prípravu podkladu. Lakovanie celej karosérie vás vyjde na 1 200 € (v prípade drahších lakov pokojne aj 4 000 €).

Zdroj foto


Silný vietor vystriedalo krupobitie. Klampiar si účtuje okolo 20 € za hodinu. Pokiaľ vlastníte MPV so zložitým mechanizmom otvárania dverí či kabriolet, cena za opravu môže byť niekoľkonásobne vyššia, než v prípade bežného vozidla. Ak vám auto zavalí strom a prepadne sa strecha, rovno sa s ním rozlúčte. Bohužiaľ, už niet čo opravovať ani predávať na náhradné diely. Ostáva vám len vybaviť čo najvýhodnejšiu ekologickú likvidáciu.

Zdroj foto

Všetky ceny berte len ako orientačné. Každé auto je iné a môže si vyžadovať špecifické postupy pri opravách. Aj zdanlivo malé poškodenie môže ukrývať veľkú škodu v podobe narušeného skeletu karosérie, v prípade ktorého môže byť oprava starého auta nerentabilná. Pokiaľ vaše auto nie je poistené proti živelným pohromám, odporúčame vám škody nafotiť a konzultovať ceny opráv s autoservisom. Šťastie však praje pripraveným a želáme vám, aby ste podobné situácie nemuseli nikdy riešiť.

Zdroj titulnej foto
Autor
Ján Kolbenhayer

Ján Kolbenhayer

Pôvodne chcel byť pilotom, ale keďže miluje všetko, čo vonia benzínom, smrdí naftou a tvorba mediálneho obsahu mu ide lepšie, než matematika, rozhodol sa stať motoristickým novinárom. Jazda športovým autom po zakrútených okreskách mu dáva aspoň trochu pocit, že pilotuje stíhačku.

Sorry no comment yet.

Leave a Comment

Facebook